Odvolejte ministra Staňka, píší Babišovi šéfové muzeí, divadel a další

Otevřený dopis Babišovi

Odvolejte ministra Staňka, píší Babišovi šéfové muzeí, divadel a dalšíNOVÉ 1
Domov

mm Echo24

Desítky významných představitelů české kultury ale i někteří politici zveřejnili otevřený dopis adresovaný premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém žádají odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ten nedávno odvolal z funkce šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Signatáři jeho kroky označují za „politické zadání či čirou nekompetenci“. Informoval o tom server Aktuálně.

Podle signatářů se Jiřímu Fajtovi od jeho nástupu do funkce v roce 2014 podařilo probudit do té doby „spící instituci“. Národní galerie pod jeho vedením zaznamenala pozitivní úspěchy a zařadila se mezi prestižní evropské výstavní instituce. S Fajtovým odvoláním tak nyní hrozí ohrožení mnoha projektů a zahraničních spoluprací, uvádějí v dopise.

Svou výzvu Babišovi pak zdůvodňují „nekompetencí, ztrátou důvěry a selháním“ u ministra Staňka. Je podle nich nesporné, že postupoval na základě plnění politické objednávky.

Své podpisy připojili představitelé hlavních kulturních institucí jako ředitelé Galerie hlavního města Prahy, Centra současného umění DOX nebo divadel Archa, Švandova divadla či ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Podporu kroku vyjádřili také někteří umělci, mezi nimi filmová dokumentaristka Helena Třeštíková, architekti Eva Jiřičná a Josef Pleskot, či režisér Jan Hřebejk. Mezi signatáři lze najít také bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Staněk ztratil v oba ředitele důvěru

Ředitele muzea Michala Soukupa odvolal Staněk minulý čtvrtek společně s ředitelem NGP Jiřím Fajtem. Zpochybnil jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Tentýž den oznámil, že na Fajta podal dvě trestní oznámení a že třetí se připravuje, ale nesdělil, na koho bude podáno.

V obou případech Staněk ředitele odvolal na základě právního rozboru aktuálního výsledku kontrol, které se v obou institucích uskutečnily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.