Alžírsko vyváží uprchlíky doprostřed Sahary, tvrdí organizace pro migranty
Tvrdé nakládání s migranty
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) varuje před rodící se krizí na hranicích Alžírska s Nigerem poté, co Alžír začal do pouštní oblasti odvážet migranty přicházející od jihu. Následný návrat do obydlených míst řada z nich nepřežila. Zpravodajský web BBC napsal, že Alžírsko vyhazuje migranty uprostřed Sahary.
IOM uvedl, že od září pomáhal již skoro 10 000 migrantům, kteří zůstali opuštění v poušti. Některé zde zanechali převaděči, další ale deportovaly alžírské úřady s tím, že do nejbližšího města mají dojít pěšky. Pochod napříč řídce zalidněnou oblastí v teplotách přesahujících 40 stupňů Celsia nepřežily desítky lidí, napsal web televize BBC.
Check this: #migrants crossing the border from #Algeria to #Niger walking at 45 C after having been abandoned or sent back. Migrants from #Mali #Cameroon #Guinea and all #ECOWAS join their voices: « we are treated like animals ». Long way home but now safely with @OIM_Niger. pic.twitter.com/CxydftuUyt
— Giuseppe Loprete (@g_loprete) 2. května 2018
Alžírsko začalo loni tvrdě potlačovat nelegální imigraci přes svou jižní hranici a v pouštním regionu na jihu země posílilo hlídky. Úřady deportují tisíce migrantů ze subsaharské Afriky, nejčastěji z Mali, Kamerunu nebo Nigérie, kteří v zemi žijí bez povolení. Alžírsko se hájí, že nová opatření jsou nezbytnou prevenci a že nechce, aby kdokoli vstupoval do země, aniž by úřady znaly jejich totožnost.
IOM ovšem mezi běženci směřujícími zpět do Nigeru našel i osoby s uprchlickými dokumenty vydanými v Alžírsku. Do nejbližšího města Agadez je pak čeká cesta dlouhá asi 400 kilometrů.
„Většina z nich nemá žádné peníze, doklady totožnosti, jídlo nebo vodu. Jsou traumatizovaní. V některých případech se jim nepodařilo zajistit dopravu a šli pěšky, nebo byli opuštěni převaděči a netuší, kde jsou,“ řekl šéf mise IOM v Nigeru Giuseppe Loprete.
„Vzali nám všechny věci: peníze, mobily, všechno. Zacházeli s námi špatně. Vysadili nás v saharské poušti,“ řekl o svém vyhoštění z Alžírska migrant z Mali. „Pak jsme museli ujít desítky kilometrů do hraniční osady Assamakka. Bylo to jako projít skrz peklo. (...) Neměli jsme nic k jídlu a slyšeli jsme, že v dunách zemřeli aspoň dva lidé,“ citovala Malijce BBC.