Rektor UK Tomáš Zima prodělal těžkou formu covidu, čeká ho dlouhá rehabilitace

UZDRAVENÍ

Rektor UK Tomáš Zima prodělal těžkou formu covidu, čeká ho dlouhá rehabilitace
Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Foto: Univerzita Karlova
2
Domov

Echo24

Rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima pro server Novinky.cz popsal své zkušenosti s nemocí covid-19. Prodělal velmi závažnou formu nemoci. Čtyřiapadesátiletý Zima musel podstoupit náročnou operaci plic a byl umístěn na plicní ventilaci. „Apeluji na to, aby se očkovalo,“ uvedl.

U Zimy se zkombinovalo onemocnění covidem a zápal plic. Na plicní ventilaci strávil čtyři dny. „Jsem více unavený a také pociťuji svalovou slabost a komplikace s dechem,“ popsal svůj stav po operaci. „Stejně jako všichni po zápalu plic a komplikacích po covidu musím relaxovat, a proto prosím i ostatní, kteří nemoc prodělali, aby nepodceňovali následnou péči,“ řekl.

Zima se silně ohradil proti tomu, že by kdy onemocnění covid-19 zlehčoval nebo podceňoval. „Covid-19 jsem za ‚chřipečku‘ nikdy nepovažoval a nepodceňoval jej. Různí lidé mi podsouvají, že jsem popírač roušek a covidu, ale tak to není! Říkal jsem, že z něj nesmíme mít strach, ale musíme mít respekt,“ napsal Zima na svém Facebooku. Obvinil ale v souvislosti s covidem média a politiky. „Média, a i někteří politici, více než rok děsí a straší veřejnost. Ano, zažil jsem covid na vlastní kůži a není to ‚chřipečka‘ a banalita. Ale pokud dlouhodobě straší veřejnost bulvární titulky, pak není divu, že je společnost apatická, odmítavá, negativistická, a pokud politici chodí na fotbalová utkání, ačkoli neustále hovoří o přitvrzování a utahování, tak není divu, že i lidé se chtějí ‚pobavit‘,“ poznamenal.

Foto: Echo24.cz