Hamáček zarazil jmenování Válkové do rady pro lidská práva
Nová funkce pro Válkovou
Vláda v pondělí odložila rozhodnutí o jmenování poslankyně Heleny Válkové (za ANO) zmocněnkyní pro lidská práva na návrh předsedy sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček ve středu ČTK a České televizi řekl, že chtěl od někdejší ministryně před jmenováním slyšet, jak skloubí výkon funkce, do které ji navrhl premiér Andrej Babiš (ANO), a svého poslaneckého mandátu. Válková je v souvislosti s možným jmenováním do rady kritizována, že před rokem 1989 byla členkou KSČ.
Babiš navrhl jmenovat Válkovou k prvnímu květnu, vláda však rozhodnutí v pondělí neučinila. „Bylo to přerušeno na můj návrh. Já chtěl paní poslankyni položit některé dotazy, ale nebyla přítomna, tak jsme se dohodli, že bude jednodušší to přerušit a umožnit jí na vládě vystoupit,“ řekl Hamáček na středeční akci v Lidovém domě v Praze, kde ČSSD slavila 1. máj.
Hamáček dodal, že nezpochybňuje odbornost Válkové. „Té problematice se dlouhodobě věnuje. Ale mě zajímalo, jak chce a zda vůbec chce skloubit výkon této náročné funkce s výkonem poslaneckého mandátu a funkcí ve Sněmovně. Jen mě zajímá, zda bude tu funkci vykonávat na 50 nebo 100 procent, to je podle mě legitimní otázka,“ dodal. Válková je předsedkyní petičního výboru Poslanecké sněmovny.
Místo vládního zmocněnce loni v červnu obnovila první Babišůva vláda. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou, která se rozhodla ke konci března z pozice odejít. Zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Válkovou úřad zastávalo pět mužů a dvě ženy. Některé vlády pak měly ministryni či ministra pro lidská práva.
Válková ČTK řekla, že se náplň funkce kryje s její činností v Poslanecké sněmovně, v níž chce i v případě jmenování zůstat. Jakožto zmocněnkyně by se chtěla věnovat právům dětí a seniorů, rovnosti žen a mužů, národnostním menšinám a sociálnímu začleňování. Součástí zmocněncovy agendy jsou i práva postižených, rovné šance pro všechny či problematika neziskových organizací. Dosud pod zmocněnkyni spadá i vládní agentura pro sociální začleňování. Válková by se v případě jmenování měla stát také místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér.
Její případné jmenování do čela rady pro lidská práva kritizuje například nynější člen rady a bývalý poslanec či senátor Daniel Kroupa. „Helena Válková je normalizační komunistka, v Radě vlády pro lidská práva pod jejím vedením pokračovat nebudu,“ řekl Kroupa v rozhovoru pro DVTV. Válková je sice nyní poslankyní a členkou hnutí ANO, ale před revolucí byla členkou KSČ.