Chlapi sobě. Čeští muži hledají cestu z krize
MUŽI V KRIZI
Mužské kruhy, mužské spolky, mužské ligy. Desetitisíce mužů u nás vyhledávají organizace, které se jim snaží najít zpět identitu, naučit se zacházet s „chlapáckou“ silou a pochopit současný svět, ve kterém začíná dominovat ženský princip. Muži neváhají místo dovolené jet na několik dní do ryze mužského světa a hledat své místo. Jako Daniel Krejčí, který se cítil nešťastný a v manželství nepochopený, svůj život změnil po Srazu hustých mužů, na kterém zhruba sto mužů sdílelo své příběhy na jednom statku u Pelhřimova. Pořádá je Richard Vojík, který také zorganizoval Vision quest na Šumavě, několikadenní pobyt pro muže plný rituálů a konstelací. Daniel se na základě toho vydal v životě jiným směrem. Například se rozvedl.
Mužské spolky nabízejí svým zájemcům různé programy, od přednášek o tom, jak vést svůj život, přes terapeutické setkání až po několikadenní pobyty v ryze mužském kruhu a hledání své identity a síly. Inspiraci našly v Americe. Krize mužství je častým tématem kanadského psychologa Jordana Petersona. Jeho videa mají miliony zhlédnutí a o jeho přednášky naživo je enormní zájem. Snaží se držet tradičních pojetí, podle něj je touha po rovnoprávnosti cesta do pekel a oprašuje staré hodnoty, ve kterých je muž gentleman a žena bohyně.
Další ikonou je americký františkán a bývalý vězeňský kaplan Richard Rohr, který v roce 2005 vydal knihu o mužské spiritualitě s názvem Stát se moudrým mužem. Právě Rohr začal v 90. letech pořádat rituály přechodu do dospělosti. Na jeden z nich se dostal i Pavel Hrdina, který spoluzaložil u nás seskupení Chlapi.cz. „Rituálem přechodu do zralé dospělosti prošlo u nás víc než tisíc sedm set mužů, mnoho z nich pokračuje v pravidelných setkáních v malých skupinách ve svém bydlišti. Cílem je vytvářet komunitu mužů, kteří se společně podporují a inspirují na své životní cestě. Vytvářet prostor, ve kterém může dojít k proměně, prostor, kde muž může najít to, co potřebuje, a zarámovat svůj život do většího celku, který dá životu smysl,“ popisuje praxi Pavel Hrdina.
Na toto společenství je navázáno mnoho dalších aktivit jak pro muže, tak pro otce a syny nebo otce a dcery. Všechny aktivity jsou neziskové. Tento spolek není postaven na byznysu.
Jiné spolky ano. Pokud se podíváte na Mužský kruh, tak za jeden výcvik s názvem Mužská síla si účtuje téměř 50 tisíc korun. Je v něm zahrnuto sedm víkendových workshopů, desetidenní odloučení v přírodě, čtyřdenní meditace a další setkání či terapeutické konzultace. To je ovšem běh na dlouhou trať, ve hře jsou i mnohem kratší a jednorázové akce, například několikadenní pobyt v přírodě (spaní většinou ve stanu) stojí u Richarda Vojíka šest tisíc korun.
A jaká je náplň těchto akcí?
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.