„Nesmíme rezignovat na právo.“ Nová platforma chce odborně oponovat zákonům
NOVÁ PLATFORMA
Skupina téměř dvou desítek právníků z praxe i akademické sféry působících v nejrůznějších oborech práva zakládá názorovou platformu Rozumné právo. Platforma si klade za cíl poskytnout odbornou oponenturu návrhu zákonů a omezujících opatření. Rozumné právo chce také sloužit jako zásobárna nápadů a právního know – how v českých podmínkách a to i v době po konci koronavirové pandemie. Platforma o tom informovala v tiskové zprávě.
Platforma má být obdobou podobných ekonomických expertních skupin, které vznikly či byly obnoveny během pandemie. „Česká společnost si nemůže dovolit, aby se po dobu trvání pandemie a řešení jejích následků ,zhaslo‘ a rezignovalo na právo, ať už ve jménu záchrany životů nebo záchrany ekonomiky, jakkoli významné zájmy to jsou,“ uvedl základní tezi platformy jeden ze spoluzakladatelů Petr Bříza.
Platforma se zmiňuje například o používání právních nástrojů vládou v době pandemie jako jsou krizová opatření či mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. „Využívání těchto nástrojů však bylo v některých případech ústavně problematické, popř. nemělo zákonnou oporu. Jednalo se například o svobodu pohybu, práva na vzdělání, nebo práva podnikat,“ uvedla platforma.
Podle členů platformy nesmí být krize prostředkem k „utahování šroubů“. „Budeme prosazovat rušení zbytečné administrativy a regulace, která podnikání škodí, a vystupovat proti přijímání nových opatření nadměrně komplikujících život občanům a podnikatelům, či nepřiměřeně oklešťujících základní práva a svobody,“ řekl další ze zakladatelů platformy Robert Neruda. „Uplynulé mimořádné měsíce ukázaly, že mnohé právní agendy mohou fungovat mnohem flexibilněji než dřív a že řada podnikatelů i díky tomu byla schopna v řádu dní uzpůsobit své podnikání nové situaci. Současně je však nepochybně zjevné, že principy právního státu se v několika případech dostaly pod velký tlak, přičemž se nezdá, že by tím byla široká veřejnost příliš znepokojena," uvedla platforma.
Skrze platformu budou členové průběžně publikovat odborná stanoviska a doporučení k existující, či připravované legislativě, regulacím či „jiným opatřením státu“. „Chceme fungovat jako rezervoár nápadů a právního know-how, a to i ze zahraničí, pokud jsme schopni právní vývoj v jiných zemích sledovat a inspirovat se jím. Funguje-li něco dobře v Německu nebo v Dánsku, nedává smysl řešení znovu vynalézat,“ uvedla platforma s tím, že není spojena s žádnou politickou stranou ani organizací či institucí a všichni členové budou pracovat bez nároku na honorář.