Stanjura vs. Piráti. Ministr odmítl druhého kandidáta koaliční strany do dozorčí rady ČEZ
STANJURA VS. PIRÁTI
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl už druhého pirátského kandidáta do dozorčí rady ČEZ. Informovali o tom Piráti s tím, že se jim Stanjurův přístup hrubě nelíbí a hodlají na toto téma svolat koaliční jednání. V dozorčí radě by měl podle Pirátů být alespoň jeden protikorupční expert, Stanjura však vetoval nominaci senátora Lukáše Wagenknecha i Janusze Konieczného.
Stanjura chce podle Pirátů do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ dosadit jen kandidáty občanských demokratů a lidovců, ostatní místa nechat volná, případně je obsadit kooptací. „Ministr Stanjura odmítl do dozorčí rady ČEZ našeho protikorupčního experta. Již druhého. S tím jako Piráti nesouhlasíme. Svoláme koaliční jednání. Pokud máme odpovídat za to, že část zisků ČEZu není odkláněna, chceme v dozorčí radě experta na korupční rizika,“ uvedl na svém Twitteru Michálek.
Ministr @Zbynek_Stanjura odmítl do dozorčí rady ČEZ našeho protikorupčního experta. Již druhého. S tím jako Piráti nesouhlasíme! Svoláme koaliční jednání. Pokud máme odpovídat za to, že část zisků ČEZu není odkláněna, chceme v dozorčí radě experta na korupční rizika.
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) June 27, 2022
„Koaliční dohoda byla, že má každá koaliční strana zástupce v ČEZ. A dohoda se má dodržovat,“ dodal Michálek v tiskové zprávě, kterou má Echo24 k dispozici. Za neseriózní od Stanjury i premiéra Petra Fialy (ODS) označil fakt, že se informaci Piráti dozvěděli den před valnou hromadou ČEZ, kdy už nelze předložit jinou nominaci.
Podle Pirátů by v dozorčí radě měl být protikorupční expert, který by přispěl k řádnému hospodaření a zprůhlednění společnosti. „Hospodaření ČEZu se konečně musí dostat pod odbornou kontrolu. ČEZ nemůže fungovat jako stát ve státě. Chceme opravdovou transparentnost a jasná pravidla. Věřím, že nikdo z nás nechce, aby se opakovaly kauzy z minulosti, kdy byl ČEZ podezírán z klientelismu nebo podivného hospodaření. Obzvláště proto, že má ČEZ i s ohledem na dnešní energetickou krizi pro naši zemi zcela zásadní postavení. V dozorčí řadě tak musí usednout poctiví důvěryhodní lidé, ideálně se zkušeností z boje proti korupci, a právě takové jsme za Piráty nominovali, jak se může veřejnost snadno přesvědčit,“ uvedl místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že nerozumí odmítavé reakci a věří, že pan ministr Stanjura v zájmu občanů vše ještě přehodnotí.
„Pokud ne, musíme vyvolat dohodovací jednání koalice. Budeme za Piráty trvat na tom, aby v dozorčí radě usedli lidé, kteří dohlédnou po odborné stránce na řádné hospodaření tohoto energetického gigantu, kterým ČEZ je, aby zisky nekončily v kapsách pochybných podnikatelů s kontakty, ale byly odvedeny do státního rozpočtu, ze kterého se platí pomoc domácnostem se zdražováním,“ popsal Ivan Bartoš.
Lidé jako Wagenknecht či Konieczny jsou podle něj v dozorčí radě nutní, aby se z ČEZ stal důvěryhodný a řádně hospodařící podnik. Pokud kandidáta nezvolí valná hromada, budou Piráti požadovat kooptaci radou. „Blokování protikorupčních expertů nevysílá dobrý signál. Je škoda, že bylo odmítnutí načasováno zrovna na dobu, kdy potřebujeme být jednotní během předsednictví Evropské unie,“ uvedl Michálek.
Dohodovací řízení se podle koaliční smlouvy Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN uplatní, pokud strany nenaleznou dohodu ve vládě. Koná se na úrovni K15, kde zasedají za každou stranu předseda a další dva zástupci. Dohodovací a smírčí řízení mají být primárním způsobem řešení rozporů. „Při porušení koaliční smlouvy vzniká povinnost všech aktérů toto porušení napravit uvedením v předchozí stav nebo odčiněním na úkor toho, kdo koaliční smlouvu porušil,“ stojí ve smlouvě.
Deset let řeší řadu závažných kauz nejen v oblasti energetiky. Dokonce se na něj obrací kriminalisté s žádostmi o odbornou pomoc, např. v kauzách solárních podvodů. V minulém roce odhalil podezřelé převádění majetku v kauze Bohemia Energy, aktuálně podrobně analyzuje a předává kriminalistům případy týkající se činnosti ruských oligarchů v ČR v souvislosti s děním na Ukrajině a mnohé další. V dozorčí radě ČEZu se měl Konieczny věnoval strategickým úkolům týkajícími se ČEZu, a to zejména v oblasti přeměny výrobního portfolia energie na nízkoemisní zdroje. Zaměřil by se také na jadernou energetiku a obnovitelné zdroje energie a podrobně by se zabýval i případnou reorganizací ČEZu. Janusz Konieczny je prvním nominantem, kde ministr stáhl jeho nominaci, protože v jeho případě výbor pro nominace nehlasoval jednoznačně. Výbor byl obsazen politiky v minulém volebním období.