Drahoš není tak jasný ve výrocích, jako byl v čele Akademie věd, vzpomínají kolegové
výroky Jiřího Drahoše
- red,
Bývalí kolegové prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše z dob jeho působení v Akademii věd jsou někdy překvapeni nejasnosti jeho názorů. V ústavu je přitom jasné měl. Změnu považují to za důsledek prezidentské kampaně, ve které si nechce nikoho znepřátelit. Píše Aktuálně.
Současný ředitel Ústavu chemických procesů Akademie věd Miroslav Punčochář vzpomínal, jak Drahoš dával svým kolegům ke čtení různé knihy, mezi nimi například i tehdy zakázaný román 1984 od George Orwella, přepsaný na cigaretovém papíře v samizdatu. Samotného Punčocháře seznámil například s Franzem Kafkou.
Drahoš byl podle svých kolegů v ústavu velice silnou osobností, který po svých podřízených vyžadoval výsledky. Jako ředitel byl Drahoš spíše stabilizátor než reformátor. Vzpomíná docent Marek Růžička. Tomu zároveň přijde zvláštní, že chce chemik dělat politiku: „Je to, jako kdyby sem přišel politik a začal nám mluvit do chemie“, řekl Růžička Aktuálně.
Drahošovi bývalí kolegové sledují rozpačitě přerod vědce v politika. Překvapuje je například tím, že není tak jasný ve svých výrocích, jako byl v čele Akademie věd. „Myslím si, že je tak opatrný proto, že si nechce část voličstva znepřátelit. Čekal jsem, že bude jasnější, protože tady býval,“ řekl Aktuálně vědecký pracovník Jiří Vejražka.
O Drahošových politických schopnostech nemá však Vejražka větší pochyby: „Myslím, že na rozdíl od nás má konkrétnější představu o tom, jak to chodí, protože je s politiky v kontaktu, což my tady nejsme. Ví, do čeho vstupuje.“