Stopka pro Agrofert? Do holdingu přiteče z českých dotací dalších 13 milionů
Dotace pro Agrofert
České úřady, které vyplácí národní či unijní dotace, nepřistupují ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jednotně. Zatímco platební agentura SZIF, která rozděluje zemědělské dotace, dočasně proplácení i schvalování dotací holdingu Agrofert pozastavila, další úřady schvalují dotace i nadále. Konkrétně ministerstvo průmyslu pod vedením Karla Havlíčka (za ANO) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), vyplývá to z registru smluv. Oba úřady navíc na přímý dotaz deníku Echo24, zda dotace kromě schvalování i proplácí, odmítly odpovědět.
Na pokračování schvalování dotací pro firmy holdingu, i poté, co do Čech dorazil návrh auditu Evropské komise konstatující Babišův střet zájmů, upozornili ve středu Piráti. „Proplácení dotací mělo být dle Pirátů zastaveno zvlášť poté, co byla zveřejněna předběžná auditní zpráva Evropské komise. Během posledních dvou měsíců MPO schválilo finanční podporu ve výši 13,5 milionů Kč pro společnost z koncernu Agrofert a rovněž PGRLF schválil finanční podporu pro dceřinou společnost Agrofertu,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Podpora MPO má směřovat do Výzkumného ústavu organických syntéz, u PGRLF jde o smlouvu o podpoře Zemědělské společnosti Třebívlice.
Bartoš zároveň vyzval české úřady osmi dopisy k dodržování zákonů v souvislosti s Babišovým střetem zájmů, psali jsme o tom ZDE.
Ministerstvo průmyslu pokračování schvalování vysvětluje tím, že stopnout dotace nemůže. „Na základě návrhu auditní zprávy nemůže ministerstvo průmyslu a obchodu přijmout plošná opatření ke zjištěním, která se uvádějí v návrhu,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Podle ní EK sama tvrdí, že návrh obsahuje předběžná zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která se mohou změnit na základě připomínek a dodatečných informací od národních orgánů.
Deník Echo24 se ministerstva průmyslu i fondu PRGRL ptal, zda kromě schvalování dotací pokračuje i proplácení národních dotací. I přes urgence ale ani jeden z úřadů na tento dotaz neodpověděl.
Babiš i Agrofert audity odmítají
Premiér Andrej Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.
Závěry zveřejněného návrhu auditní zprávy odmítá i holding Agrofert, podle něj jsou ve zprávě nepravdy a nepřesnosti. Agrofert podle Hanzelky postupuje podle zákona a má, co se týká dotací a veřejných zakázek, stejné podmínky jako ostatní. „K předběžné auditní zprávě EK máme řadu výhrad. Je v ní mnoho nepřesností, nepravdivých tvrzení a nesprávných právních hodnocení. Navíc auditoři mylně posuzovali i období, kdy pan Babiš nebyl v žádné exekutivní funkci. Stranou necháváme fakt, že se nás ani na nic nezeptali. Zpracováváme pro úřady materiál, kde všechny závěry auditorů vyvrátíme. Věříme, že se prokáže, že jsme postupovali a i nadále postupujeme zcela v souladu se zákony,“ uvedl Hanzelka.
Druhý návrh auditu se týká zemědělských dotací, na rozdíl od prvního návrhu nebyl zveřejněn. Platební agentura SZIF, která má na starosti rozdělování zemědělských dotací, počátkem června uvedla, že dočasně pozastavuje schvalování nových dotací a proplácení dotací holdingu od února 2017, kdy jej Babiš vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. K podobnému kroku přistoupil i náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner. Ten pozastavil národní dotace pro podnik holdingu Agrofert – lihovar v Kutné Hoře.
Stopku hlásí i ministerstvo práce vedené Janou Maláčovou (ČSSD). Pokud by jakákoli firma z holdingu žádala o dotaci a prošla výběrem, rozhodnutí, zda dotaci dostane, by ministerstvo odložilo až do rozhodnutí o střetu zájmů. Uvedla to náměstkyně pro řízení Sekce evropských fondů Martina Štěpánková v odpovědi na výzvu Pirátů k dodržování zákonů.