Vakcíny? Pro EU je hlavní proces, nikoli výsledek
ECHOPRIME
Jedním z témat, která hýbou celou Evropskou unií, je očkování proti covidu. Orgány EU čelí kritice, že vyjednávání o nákupu vakcín zbabraly a nakoupily dávky v malém množství a pozdě. O tom, jak moc je tato kritika oprávněná a jak takové schvalování vakcín vlastně probíhá, diskutovali členové výboru Evropského parlamentu pro veřejné zdraví Alexandr Vondra (ODS), Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) a šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
Je kritika EU a Evropské lékové agentury (EMA), že schvalují vakcíny příliš pomalu, oprávněná?
Vondra: Já jsem společné objednávání a nákup vakcín podporoval, ale zároveň se tady na tom ukazuje, jak je EU v tomhle slabá a neschopná. Důvodů té tragédie, že zaostáváme za Spojenými státy, za Velkou Británií, za Izraelem, ale i za arabskými státy, jako je Bahrajn nebo Spojené arabské emiráty, je víc. Je jich tak pět. Unie do toho dala daleko méně peněz než Američané. K těm 18 miliardám dolarů, které do toho investoval Donald Trump v rámci operace Warp Speed, jsme se ani nepřiblížili. Nedivme se pak, že Američané jsou napřed. Zadruhé se ukazuje malá ochota riskovat. Safety first. To se ukazuje v konfrontaci s Velkou Británií, kdy Boris Johnson a britské autority nasadili vakcínu, aniž měli všechno pohromadě. Protože jdou do rizika. Zatřetí, a to s tím souvisí, je tu problém právní zodpovědnosti. Izrael, Spojené státy i Velká Británie vlastně převzaly právní zodpovědnost za eventuální vedlejší následky, Unie tohle odmítala. Začtvrté se hrálo na nejnižší cenu. No ale pak ti, co si zaplatili víc, to mají přednostně, nesmíme se divit. A poslední faktor, to bylo koneckonců typické evropské politikaření. Když se zdálo, že AstraZeneca bude brzo, a že se jí tedy objedná větší množství, tak tím, že je to britská vakcína, tam začali brutálně telefonovat všichni Francouzi, počínaje Macronem a konče vědeckým komponentem kolem EMA, aby se objednalo také Sanofi. A nikoho v tu chvíli nezajímalo si ověřit, jestli Sanofi je tak daleko, aby to mohli nabízet letos. Teď už všichni víme, že dřív než koncem roku to nabízet nebude. Čili slabost, neochota jít do rizika, nepružnost, politikaření, prostě všechny ty nejhorší parametry tady vlastně způsobily, že se dostavilo totální selhání ze strany Evropské komise.
Polčák: Řada poznámek, které říká pan kolega, je minimálně k diskusi a některé jsou skutečně opodstatněné. Byla to velká výzva, ne všechno se podařilo, s tím souhlasím, ale já zde vidím jako základní problém, že i ti výrobci taktizovali, to bylo prostě viditelné. AstraZeneca požádala o registraci až v půlce ledna, dávno ji už měla registrovanou ve Velké Británii. Pokud výrobce nepožádá o registraci, tak EMA nemůže samozřejmě to registrační řízení vést a nemá ani možnost vydat rozhodnutí. Myslím, že je také klíčové pro důvěru spotřebitelů a samozřejmě těch, kteří pak mají mít vakcínu ve svém těle, že ten proces bude standardní, i když samozřejmě i co nejrychlejší. Vezměte si, za jaké situace se ty objednávky realizovaly.
Na straně Evropské komise problémy nevidíte?
Polčák: Ty problémy nastaly ve chvíli, kdy se podle mě z toho mělo učinit zásadní politikum. Paní předsedkyně Evropské komise všechny ty smlouvy měla podepisovat, a ne že se to přesunulo na oddělení jakoby sekundární. To měla být priorita nejvyššího řádu. Teď se to zpoždění dobíhá. Já jsem dostal včera (rozumí se 8. února – pozn. red.) informaci, že EU podepsala další dvě smlouvy s Pfizerem. To je všechno správně, ale samozřejmě to všechno mohlo být o něco dřív. Počítalo se s tím, že registrace vakcín proběhne nejdřív v prvním čtvrtletí. To, že v prvním čtvrtletí již máme tři vakcíny, které jsou schválené i EMA, je obrovský krok dopředu, protože se počítalo, že to bude minimálně o několik měsíců zpožděné. Doufám, že na konci letošního roku si řekneme, bylo to zaváhání, ale nebyla to taková tragédie, jak říká Saša Vondra.
Storová: Určitě bych chtěla vyvrátit, že něco trvalo EMA dlouho. Takové expresní termíny jsem ještě nezažila. To, aby se kontrolovalo a dělaly některé činnosti přes noc, to je úplně šílené. Zrovna týmy na EMA fungovaly přes svátky, víkendy, pořád. Víte dobře, že ta první vakcína se schvalovala úplně těsně před Štědrým dnem a my jsme ještě před Štědrým dnem kontrolovali dokumentaci. Takže tam bych si dovolila říct, že to nikdo nezdržoval. Naopak si uvědomte, jaká nálada ve veřejnosti byla, panovalo tu podezření, proč ty vakcíny byly schváleny tak rychle.
Celý Salon si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.