Unesená Italka byla vykoupena od islamistů. Mezitím konvertovala k islámu
NÁVRAT DO VLASTI
Pětadvacetiletá Italka, která se o minulém víkendu vrátila z Afriky po 18měsíčním zadržování islamistickými milicemi Šabáb a která po únosu konvertovala k islámu, si vysloužila kritiku některých uživatelů sociálních sítí i krajně pravicového poslance. Dívku, kterou osvobodily tajné služby a podle médií za ni vláda zaplatila vysoké výkupné, označil ve středu v parlamentu poslanec Alessandro Pagano za „neoteroristku“, za což ho ale kritizovali i kolegové z jeho vlastní strany.
Silvii Romanovou, která odjela do Afriky v roce 2018 jako humanitární pracovnice, vítali minulou neděli na římském letišti kromě její rodiny i premiér Giuseppe Conte či ministr zahraničí Luigi Di Maio. Také mnozí Italové ji vylepili na dům v Milánu, kde žije, uvítací obrázky a přinesli jí květiny a její příběh nyní plní stránky italských novin.
Na sociálních sítích se ale vůči mladé ženě, která se do vlasti vrátila zahalená jako muslimka a s rouškou, vzedmula i vlna kritiky, včetně výhrůžek smrtí. Její dům proto hlídá policie a milánská prokuratura vyšetřuje nenávistnou kampaň vůči ní na internetu.
Důvodem nenávisti některých uživatelů sociálních sítí není jen její konverze k islámu, která jí podle některých zachránila život, ale i to, že výkupné, jež vláda podle médií zaplatila milicím Šabáb, poslouží teroristům. Podle mluvčího Šabábu, jehož oslovil deník La Repubblica, milice použijí část peněz z výkupného na nákup zbraní a část na jídlo a školy v oblastech, které ovládly. Hnutí Šabáb bojuje proti vládám v zemích východní Afriky a na dobytých územích prosazuje dodržování striktního výkladu islámského práva šaría.
Mluvčí Šabábu odmítl komentovat, kolik údajné výkupné od italské vlády činilo. Italská média spekulují, že to byly až čtyři miliony dolarů (téměř 102 milionů Kč). Ministr zahraničí Di Maio v úterý odmítl, že by únoscům vláda platila čtyři miliony. Podle médií osvobodily Romanovou společně italské, turecké a somálské tajné služby.
Slova poslance Pagana odsoudil ve středu i předseda italského parlamentu Roberto Fico, podle něhož jsou „slova nenávisti v poslanecké sněmovně nepřijatelná“.
Šéf strany Liga a exministr vnitra Matteo Salvini upozornil, že „problém není Silvia Romanová, kterou teroristé využili“ k získání peněz a zbraní. „Nechme Silvii, které přeji dlouhý a šťastný život. Podívejme se na skutečného nepřítele našich dětí, Itálie, světa a svobody: fanatický, fundamentalistický islám,“ citovala Salviniho agentura ANSA.
Romanovou, která po konverzi přijala jméno Ajša, někteří na sociálních sítích označili za „zrádkyni“ a divili se, „proč se vrátila“ do Evropy. Její strýc Alberto médiím řekl, že by Silvie měla být „symbolem svobodného rozhodnutí pro víru, ne cílem nenávisti“.
Čtěte také: Itálie zabavila dvě lodi neziskových organizací, které převážely migranty