Izraelský Mosad láká nové agenty. Pomáhají mu i hollywoodské seriály
REKRUTOVÁNÍ AGENTŮ
Izraelská tajná služba Mosad se snaží do svých řad přilákat nové zájemce o práci. Množství pracovníků, potenciálních i bývalých, totiž hledá radši uplatnění v rostoucím technickém sektoru Izraele, případně si zakládá vlastní start-upy. Nyní Mosad podle informací deníku The Washington Post cíleně vypouští útržky informací o svých operacích s cílem vyvolat zájem veřejnosti. Na organizaci mají upozornit i seriály streamovacích služeb jako je Netflix, Apple TV nebo Hulu.
Yossi Cohen, šéf Mosadu, podle izraelského deníku Haaretz navýšil počet operací tajné služby a zvedl rozpočet agentury o miliardy šekelů. Mosad se také pod jeho vedením nebývale často angažuje na sociálních sítích a vypouští vybrané množství informací o svých činnostech.
Podle Avnera Avrahama, bývalého příslušníka rozvědky, tyto „úniky“ informací „vyzdvihují náš odkaz. Dovolují lidem cítit pýchu a pomýšlet na příští generace.“ Avraham je v současnosti šéfem společnosti Spy Legends Agency, která nabízí konzultace hollywoodským studiím o chování a práci agentů. Podle slov některých bývalých agentů Mosad tyto seriály podporuje a doufá, že pro něj udělají něco podobného, jako pro americké námořnictvo udělal snímek Top Gun z roku 1986: vyvolá obrovský nárůst zájmu o práci v tajné službě.
Izraelský režisér Eytan Fox zase prohlásil, že každý izraelský režisér nebo scénárista „má kamaráda nebo strýčka v Mosadu“. Podle Foxe se řada z nich s aktivními agenty radí, jak Mosad na stříbrném plátně nebo televizních obrazovkách znázornit.
Mezi některá poslední díla, která práci Mosadu vykreslují, patří thriller Netflixu „The Spy“, seriál Apple TV+ „Tehran“ nebo zatím chystaný remake izraelského seriálu „False Flag“ s Umou Thurmanovou v hlavní roli, rovněž pod hlavičkou Apple TV+.
Ne všichni bývalí pracovníci rozvědky jsou však z množství vznikajících seriálů a filmů o Mosadu, podporovaných rozvědkou, tak nadšeni. Orna Kleinová, bývalá agentka, pro The Washington Post uvedla, že melodramatické scény života agentů můžou ztížit špionům jejich práci. „Za mých časů nikdo o ničem nemluvil – ne s médii, ne s kýmkoliv,“ řekla. Uvedla, že byla během své služby zvyklá spát každou noc s rozsvícenými světly a byla mentálně připravená si okamžitě uvědomit, v které zemi se nachází, jakým musí mluvit jazykem a za jakou osobu se musí vydávat.
V posledních týdnech se například mluví o vraždě íránského vědce Mohsena Fachrízádeha, za kterou podle Íránu stojí právě Izrael a jeho tajná služba. Mosad nevydal k věci žádné prohlášení.