Krize s byty se bude prohlubovat. Přestává se stavět
STAVEBNICTVÍ
Krize na realitním trhu se bude zřejmě nadále prohlubovat. Ukazují to čísla ČSÚ, kolik se v Česku začíná stavět nových bytů. Souvisí to také s pandemií koronaviru, kvůli které se možná znovu sníží dostupnost bydlení. Dá se očekávat, že v dalších měsících letošního roku se situace ve stavebnictví ještě zhorší.
Stavební firmy v Česku zahájily v prvním čtvrtletí stavbu 2930 bytů v bytových domech, meziročně o 13,1 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet stoupl o 18,4 procenta na 1092. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně ale vzrostl zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
„České stavebnictví přestává zahajovat výstavbu nových bytů. To do budoucna bude prohlubovat problémy na realitním trhu, kde je nedostatečná nabídka bytů. Pandemie koronaviru ve svém důsledku může vést ke snížení dostupnosti bydlení v naší zemi,“ uvedl k číslům hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Problémem je odliv zahraničních dělníků. „V dalších měsících letošního roku se situace ve stavebnictví zhorší. Problémem je zejména odliv zahraničních pracovníků a také obecná tíživost současné situace a ztráta odhodlání zejména soukromého sektoru k investicím, která dolehne hlavně na menší stavební firmy. Za celý letošní rok se ale stavebnictví propadne méně než průmysl, a to o osm procent,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
„Stavebnictví totiž vykazuje jistou setrvačnost, vyšší než průmysl. Projekty se plánují na léta dopředu. Povolovací a jiná stavební řízení jsou příliš dlouhá, což právě nutí podnikatele ve stavebnictví plánovat na dlouho dopředu,“ dodal.
Nejvíc se staví v Praze
Na Prahu připadalo 37,3 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský (17,3 procenta), Plzeňský (12,2 procenta) a Zlínský kraj (7,3 procenta). Naopak Karlovarskému kraji patřilo 0,3 procenta.
V Praze sice stoupl počet zahájených staveb bytů meziročně téměř o pětinu, proti předkrizovému roku 2008 byl však téměř o polovinu nižší.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce března meziročně vzrostl o 9,5 procenta na 4876. Na konci února rostl o více než třetinu. V prvním čtvrtletí jich nejvíce připadalo na Středočeský (25,7 procenta), Jihomoravský (14,4 procenta), Moravskoslezský (8,6 procenta) a Plzeňský kraj (6,8 procenta). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (1,9 procenta) a v Praze (2,1 procenta).
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce března stavět 9140 bytů, meziročně o 4,5 procenta méně.
Stavební produkce v Česku po únorovém růstu o více než pět procent v březnu reálně meziročně klesla o 2,3 procenta. Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, rostlo také v březnu, i když pomalejším tempem. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,1 procenta.