Zuckerberg zasáhl do amerických prezidentských voleb. Dodal své lidi demokratickému kandidátovi
Facebook vs. politika
Zakladatel a generální ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg už skrytě zasáhl do amerických prezidentských voleb. Soukromě doporučil několik svých lidí na prezidentskou kampaň demokrata Peta Buttigiega. Zuckerberg se brání, že zaměstnance nabízel na základě jejich osobního přání. Informace, kterou nyní přinesla agentura Bloomberg, přichází v době, kdy Facebook čelí řadě obvinění z porušování soukromí, ze zasahování do voleb jak od demokratů, tak republikánů, ze zaujatosti, nebo kritice za plány na zavedení vlastní digitální měny.
Mark Zuckerberg měl v dubnu kontaktovat Mika Schmuhla, Buttigiegova vedoucího kampaně, se jmény lidí, které by mohli pro svou potřebu najmout. Několik emailů s doporučeními poslala i Zuckebergova manželka Priscilla Chanová. Potvrdil to mluvčí kampaně Chris Meagher. Jedná se o první důkaz přímého aktivního zapojení generálního ředitele Facebooku, jedné z dominantních globálních firem, do americké prezidentské kampaně. Nakonec došlo k zaměstnání dvou manažerů.
Prvním z nich je Eric Mayefský, vedoucí poradce pro digitální analytiku, a Nina Wornhoffová, manažerka organizace dat. Mayefský ve Facebooku pracoval podle svého profilu na LinkedIn skoro čtyři roky. Wornhoffová předtím pracovala jako inženýr strojového učení v The Chan Zuckerberg Initiative.
Sám Zuckerberg se k emailům přiznal, ale dodal, že by neměly být považovány za podporu: „Myslím, že by to nemělo být špatně vykládáno, jako že se silně podílím na podpoře jejich kampaně nebo něco podobného.“
Emaily vyšly najevo v době, kdy na Zuckerberga ze všech stran útočí politici, obviňují ho ze šířeni dezinformací, porušování soukromí a zasahování do voleb. Demokraté vyčítají Facebooku odmítnutí kontroly obsahu politických reklam. Republikáni viní Zuckerberga a Facebook ze zaujatosti proti jejich názorům a tvrdí, že je Facebook a další sociální platformy nespravedlivě potlačují. Zuckerberg s nimi údajně zahájil minulé léto soukromé schůzky, aby si vyslechl jejich obavy.
Pete Buttigieg je jeden z uchazečů o prezidentskou kandidaturu za Demokratickou stranu. Studoval stejně jako Zuckerberg Harvardskou univerzitu a byl jedním ze 300 prvních uživatelů Facebooku. Na kampaň mu přispělo mnoho dalších vysoce postavených pracovníků Facebooku, a to včetně Naomi Gleitové, jedné z nejdéle pracujících zaměstnankyní Facebooku a Chrise Coxe, bývalého hlavního produktového referenta, který je blízkým přítelem Zuckerberga.
Ale i v minulosti Facebook posílal zaměstnance do politických kampaní, aby jim poradili, jak nejlépe využívat sociální média. Trumpova kampaň v roce 2016 uvedla, že měla velkou výhodu v tom, že je měli po ruce. Společnost však v roce 2018 oznámila, že už nadále nebude toto poradenství provozovat.
Facebook je momentálně vyšetřován z důvodu možného porušení antimonopolních předpisů dvěma federálními agenturami a Kongresem.
Sám Zuckerberg ve středu čelil řadě otázek při slyšení v Kongresu, včetně jeho angažovanosti pro Buttigiega. Hlavní otázky ale směřovaly k plánům Facebooku na zavedení vlastní digitální měny.
Podle něj bude měna dobrou věcí, která by mohla snížit náklady na elektronické platby a pomoci lidem se více zapojit do globálního finančního systému. Ujistil, že Facebook nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní všechny obavy amerických regulátorů, napsala agentura Reuters.
Facebook představil plán vlastní digitální měny libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku, která má projekt podporovat. Má celkem 21 členů, včetně firem rizikového kapitálu a neziskových organizací. Několik významných partnerů, jako Mastercard, Visa, PayPal a eBay, se ale už z projektu stáhlo.
Demokratická poslankyně Maxine Watersová již dříve požádala, aby bylo zastaveno spuštění libry, plánované na rok 2020. Navrhla také zákon, který by technologickým firmám bránil vstoupit do sektoru finančních služeb. "Pro všechny by bylo prospěšné, kdyby se Facebook soustředil na řešení mnoha svých stávajících nedostatků a selhání, než bude pokračovat v projektu libra," řekla Watersová Zuckerbergovi.
Republikánská poslankyně Ann Wagnerová se Zuckerberga zeptala, proč několik významných společností nedávno projekt opustilo. Zuckerbergovi, který si na dnešní slyšení před sněmovním výborem pro finanční služby vzal oblek a kravatu, na okamžik došla slova, pak poznamenal, že je to riskantní podnik.
Plány Facebooku na novou digitální měnu vyvolaly znepokojení mezi politiky, regulátory a centrálními bankéři v USA i v Evropě. Obávají se vlivu na finanční stabilitu a měnový systém i řady dalších rizik, jako je možnost praní špinavých peněz. Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v EU používání libry zamezila.
Šéf Facebooku se naposledy objevil v Kongresu loni v dubnu, kdy deset hodin odpovídal na otázky v souvislosti se skandálem konzultační firmy Cambridge Analytica, která zneužila údaje o uživatelích sociální sítě k zasahování do amerických prezidentských voleb. Skandál poškodil image Facebooku ve Washingtonu a vyvolal mezi zákonodárci obavy, že mu nelze věřit ani v případě zamýšlené globální digitální měny pro jeho 2,4 miliardy uživatelů.
Zuckerberg uznal chyby, ale uvedl, že by zákonodárci neměli libře bránit. Celý projekt má sídlo ve Švýcarsku a to podle něj pomůže snížit náklady na globální platby.
Za Facebook má projekt libry na starosti David Marcus, který vystoupil v Kongresu v červenci. Minulý týden novinářům řekl, že Zuckerberg nemůže učinit jménem libry významné závazky, protože Facebook již tento projekt nekontroluje. Pod kontrolou ho má právě Asociace Libra, která vznikla 14. října a je řízena podle švýcarských zákonů. Většina rozhodnutí tak bude vyžadovat souhlas většiny členů asociace.