Vodafone kupuje UPC. Obchod může ovlivnit ceny internetu

Posílení Vodafonu na trhu

Vodafone kupuje UPC. Obchod může ovlivnit ceny internetuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Operátor Vodafone dokončuje nákup evropských poboček UPC od firmy Liberty Global. Obchod by měl vyjít na 142 miliard korun. UPC má v České republice druhou největší síť pro pevný internet a kabelovou televizi hned po operátorovi O2. Vodafone by tak mohl získat lepší pozici na trhu a zvýšit tak konkurenci v oblasti poskytování těchto služeb. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

K očekávanému obchodu by podle deníku Financial Timas mělo dojít za dva týdny. Celková cena 16,5 miliardy eur (412 miliardy korun) by měla zahrnovat také pobočky v Německu, Maďarsku a Rumunsku. Vznikne tak největší telekomunikační síť v celé Evropě. České republice poskytuje UPC internet více než 600 tisícům Čechům, píší (HN).

Obchod by měl mít zřejmě vliv na ceny pevného internetu. Vodafone byl dosud totiž jediným operátorem, který neměl vlastní internetové přípojky. Největší počet jich má O2, které je zčásti pronajímá konkurenčnímu T-Mobilu. Telefonní připojení UPC je navíc rychlejší, nevýhodou je naopak menší pokrytí, které je dostupné jen ve větších městech.

Hlavním důvodem zájmu Vodafonu o tento byznys je však německý trh, kterému dominuje Deutsche Telekom. Koupí UPC by ho však měl Vodafone předčít. Roli v celé transakci mohou mít i regulátoři kvůli omezení konkurence. Poslední slovo bude mít Evropská komise, která může nařídit různá omezení, včetně znemožnění koupě některých poboček. „Vodafonu může třeba uložit, že některé z evropských poboček UPC nebude moci odkoupit. Spojení obou firem v Česku by se to podle mě ale dotknout nemělo. Vodafone tu zatím pevný internet ani televizní služby neposkytuje,“ uvedl pro HN hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Společnosti Vodafone i Liberty Global, která UPC nyní vlastní, se obchodují na burzách. Tržní hodnota telekomunikační společnosti aktuálně přesahuje 78 miliard dolarů. Liberty Global si investoři podle HN nyní cení téměř na 25 miliard.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vodafone přichází s novinkou. Nabídne neomezený přístup na sociální sítě

Z 252 na 8 korun. Vodafone snížil ceny roamingu mimo EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

Není nad dobře natočenou vraždu

PODCAST MUŽI ZA PULTEM

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články