Americká média: svět, jaký by měl být

ECHOPRIME

Americká média: svět, jaký by měl být
Trumpův právník Rudy Giuliani na tiskové konferenci Foto: Profimedia.cz
5
Týdeník
Martin Weiss
Sdílet:

V závěru americké volební kampaně začaly sociální sítě s čím dál větší frekvencí opatřovat posty prezidenta Trumpa a jemu blízkých lidí varovnými cedulkami ve smyslu, že tento post obsahuje neověřené nebo nepravdivé informace. V televizích se tato sdělení začala objevovat v „chyronech“ (takových těch páskách na dolní straně obrazovky, kde běží text). Nejvíc však veřejnost zaujalo, když některé zpravodajské stanice krátce po začátku prezidentovy čtvrteční tiskové konference ustřihly její přímý přenos s tím, že prezident šíří lži. Některé diváky tím nadchly nejen v USA. Například politik ODS Pavel Novotný ho chválil: „Tohle bych chtěl jednou zažít u nás. Až bude Ovar (zase) lhát,“ napsal na Twitteru.

Je to povážlivá reakce. Prozrazuje víru, že my vypínaní nikdy nebudeme, to že budou jen ti druzí. To je postoj nepříliš demokratický či liberální a taky, jak by nám mělo napovědět historické povědomí, naivní. Asi bychom se nechtěli dožít toho, abychom říkali, že Novotný už smí svobodně promluvit jen na ruské televizi.

Stranické rozhodnutí

To vypnutí nepřišlo úplně zčistajasna, už na jaře byly televizní stanice pod tlakem, aby vypínaly Trumpovy briefingy ke koronaviru. Ale přece jen vypnout první vystoupení úřadujícího prezidenta po volbách je trochu hodně. Je snad jasné, že je to rozhodnutí stranické. Demokratickému politikovi by to sociální sítě a televize nikdy neudělaly (dnes to možná pro forma nějakému udělají, ale to jen proto, aby zachovaly zdání). Ale zároveň je to rozhodnutí směšné. Kdo bude chtít, podívá se na Trumpův projev jinde – na Fox News a taky CNN, které se k blackoutu nepřipojily, anebo na internetu. Žijeme přece v jedenadvacátém století. Tak co se to tu děje?

V květnu, když propukly protesty po zabití George Floyda, se televizní zpravodajství neslo v duchu ujišťování, že protesty jsou nenásilné a rozhodně při nich nedochází k rabování. Ale člověk nemusel prohledávat alternativní zdroje, aby zjistil, že to není pravda. Důkazy byly přímo ve zpravodajství samotném. Reportéři pronášeli svá slova o pokojnosti protestů přímo s požáry a útočícími demonstranty na pozadí záběru. „Chci říci jasně, jak to charakterizuji. Je to převážně protest. Obecně řečeno zde nepanuje nepořádek“ – těmito slovy například popisoval situaci reportér MSNBC v Minneapolis 29. května. Nějakých patnáct metrů za ním hořela budova. V předchozím vysílaní uvedl, že ze svého stanoviště vidí požáry čtyři. V jiných klipech bylo možné zahlédnout i reportéra pronášejícího podobná uklidňující slova, jak sebou bezděky škubne, když v jeho bezprostřední blízkosti zazní výstřel, ale neochvějně pokračuje dál.

Celý text si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články