Úspěch studentů ČVUT. Na prestižní technologické soutěži Amazonu obhájili druhé místo

Soutěž Amazonu

Úspěch studentů ČVUT. Na prestižní technologické soutěži Amazonu obhájili druhé místoNOVÉ
Tým Alquist při přebíraní ceny Foto:

Foto: Alquist

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Tým studentů ČVUT pod vedením doktoranda Jana Pichla obhájil se svým konverzačním počítačovým programem (botem) Alquist loňské druhé místo v soutěži Alexa Prize pořádané technologickou společností Amazon. Výsledky oznámil Amazon v pondělí večer místního času v Las Vegas na úvod pětidenní konference AWS re:Invent. Český tým, který byl ve finále jediným neanglicky hovořícím, díky druhému místu získal 100 000 dolarů (2,3 milionu korun).

Úspěšnější než studenti ČVUT byli jen jejich kolegové z Kalifornské univerzity v Davisu s chatbotem Gunrock. Na třetím místě stejně jako loni skončila Alana z Heriotovy a Wattovy univerzity ve skotském Edinburghu. Vítězové si odnesli 500.000 dolarů, na třetí místo pak připadlo 50 000 dolarů.

„Jsme rádi, že jsme obhájili druhé místo. Bereme to jako velký úspěch, protože jsme letos celý systém tvořili od nuly a ještě v květnu to vypadalo, že se do finále vůbec nedostaneme. Konkurence byla tentokrát mnohem tvrdší, protože stavěla na loňských výsledcích, ale my jsme se to rozhodli udělat jinak,” řekl po finále jeden ze členů týmu Petr Marek. Jan Šedivý, faculty advisor celého projektu z CIIRC ČVUT, dodává: „Umístění týmu Alquist jasně ukazuje, že jsou České univerzity na stejné úrovni jako ty nejlepší světové.”

Amazon se ještě chystá rozdělit milion dolarů (23 milionů korun) na vědecké granty. Částku získá tým, jehož konverzační bot bude schopen dvacet minut souvisle a přirozeně rozprávět s lidskými mluvčími.

Soutěž Alexa Prize byla vypsána počátkem letošního roku. Cílem soutěžících bylo vyvinout konverzačního aplikaci, takzvaného chatbota, který je schopen jako součást digitální asistentky Alexa v přístrojích Amazonu co nejdéle a nejzábavněji povídat o určitých tématech, například filmových novinkách nebo sportu. Uživatelé Alexy pak na základě komunikace s botem konverzace hodnotili, ve finále pak rozhodovali porotci z médií.

Prestižní soutěže se letos účastnilo 8 týmů z několika světových univerzit. ČVUT byla ve finálovém klání jedinou univerzitou z neanglicky hovořící země.

Pro letošní ročník studenti z ČVUT svého bota zcela přepracovali. Používá nejnovější neurální síťovou technologii. Podle tvůrců je schopen se zapojit do většiny konverzací, navíc však vyniká v 26 vybraných tématech. Jméno Alquist odkazuje na drama R.U.R. Karla Čapka. Alquist je jediným člověkem, kterého vzbouření roboti na výrobním ostrově ušetří.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ČVUT představila svoji elektroformuli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články