S kým vším spal Brumbál?
Komentář
Britská autorka J. K. Rowlingová oznámila, že profesor Brumbál a černokněžník Grindelwald (dvě postavy z její série o Harrym Potterovi) měli „nesmírně intenzivní“ sexuální vztah. Stalo se tak v jejím doprovodném komentáři k filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, jehož DVD vyšlo před čtrnácti dny. Následná diskuse ještě neskončila. Není to úplně nová informace. To, že Brumbála Grindelwald přitahoval, oznámila Rowlingová již v roce 2008. Snažila se tím vysvětlit, proč Brumbál, jedna z nejkladnějších postav a mentor hlavního hrdiny Harryho Pottera, v mládí spolupracoval se zloduchem Grindelwaldem. Nyní však zodpověděla otázku, na kterou se nikdo neptal. Totiž že vztah měl i fyzickou rovinu.
Když Rowlingová v roce 2007 ukončila sedmým dílem svou potterovskou ságu, neukončila budování svého fiktivního světa. Napsala několik doprovodných knih, spolupracuje na tvorbě další filmové série, schválila divadelní hru a spustila web Pottermore. Taktéž vypouští na Twitteru a do médií další útržky z fungování kouzelnického světa. I když potterovský příběh byl ukončen pouze před 12 lety, veřejné uvažování se přece jenom proměnilo. Na výrocích Rowlingové je jasně vidět, že se snaží, aby Harry Potter odpovídal dnešním trendům.
Politika Rowlingové je celkem mainstreamově levicová. Podporuje verbálně i finančně Labouristickou stranu, byla pro Obamu, pro Clintonovou, je proti Trumpovi a proti brexitu. Ke cti jí slouží, že politiku do svých knih příliš nemíchá. O to víc se ale později snaží publiku vsugerovat, že se tam tajně nachází. V poslední době se snaží ukázat, že Potter je progresivní příběh.
Knižní svět se v poslední době velmi proměnil (dobře to mapuje kolega Ondřej Štindl zde). Internetoví hlídači morálky se snaží, aby nadcházející tituly odpovídaly těm správným názorům. Vadit mohou i prkotiny. Knihu Černá čarodějnice od Laurie Forestové twitterová inkvizice předem odsoudila, neboť hlavní postava je na začátku děje rasistická, nevadí, že je to základ příběhu, hrdinka totiž časem prozře a přidá se k odboji. Další autorka Amelie Zhao na nátlak twitterového davu zrušila vydání své prvotiny Krvavá dědička. Kritikům se nelíbilo, že v její knize, podle nakladatelské anotace, „útlak nerozlišuje barvu pleti“ (útlak přece musí být rasistický) a že jedna z postav je možná černoška, možná vykreslená stereotypně. Je otázkou, jestli by se dnes Harry Potter neocitl pod podobnou palbou kritiky. Přece jenom domácí skřítci slouží čarodějům de facto jako otroci. Bradavice jsou magickou obdobou té nejelitnější britské instituce, internátní školy, navíc přijetí je podmíněno genetickým předurčením. Někteří upozorňují na to, že skřeti, kteří ovládají magické bankovnictví, jsou podobní antisemitským karikaturám.
Reakce na oznámení Rowlingové, že Brumbál je gay, se dá shrnout do tří kategorií. Ta extrémnější část pravice se začala pohoršovat. Největší část zainteresovaných pokrčila rameny či začala produkovat vtípky typu „kdo spal v Bradavicích s kým“. Progresivní levice se však naštvala. Začala upozorňovat právě na to, že samotný příběh o Potterovi je značně konzervativní, neobsahuje žádné homosexuální postavy (v knihách není ani náznak toho, že Brumbál je gay), Bradavice jsou značně bílé a vůbec málo multikulturní. To, že se moderní progresivismus nevyskytuje v psané sérii, by se dalo ještě překousnout, je přece jenom 12 let stará, ale to, že není ani v nejnovějším filmu, kde vystupují i Brumbál i Grindelwald, ale jejich údajný vztah není zmíněn, je téměř neodpustitelné.
Dotváření světa Harryho Pottera bylo kontroverzní už dříve. Když byla v roce 2016 uvedena divadelní hra Harry Potter a prokleté dítě, Hermionu Grangerovou hrála černoška. Rowlingová to nadšeně přijala, i když v knihách je Hermiona celkem jasně bílá. Kdokoliv protestoval, byl označen za rasistu. Změna barvy pleti postavy v opačném gardu, totiž z černocha na bělocha, je přitom považována za jeden z nejhorších kulturních zločinů.
Další kauza je spíše úsměvná. Rowlingová letos v lednu oznámila, že Bradavice do devatenáctého století postrádaly moderní kanalizaci a čarodějové vykonávali svou potřebu na chodbách a následně ji nechali magicky zmizet. Pohoršení bylo v tomto případě univerzální.
Některá americká nakladatelství na nátlak levice vydala novou verzi Huckleberryho Finna od Marka Twaina. V tomto vydání je slovo negr nahrazeno výrazem otrok. Kniha tak ztratila něco ze své autentičnosti, ale i ze svého protirasistického poselství. Mizí totiž vyobrazení všeobecného útlaku, kterému musí postavy čelit. Harry Potter je především příběh boje dobra proti zlu. Je jednou z nejúspěšnějších knih všech dob. Téměř určitě se jednou stane klasickou literaturou. Stejně jako předchozí klasiky obstojí sám o sobě. Nepotřebuje k tomu neustálé updatování od autorky. Pokud se v budoucí vylepšené verzi ukáže, že Harry měl vztah se Snapem a že profesorka McGonagallová se narodila jako muž, vážnosti poselství to rozhodně nepřidá.