Další útoky na Polsko. Morawiecki hrozí uzavřením hranice s Běloruskem
KRIZE NA POLSKÉ HRANICI
Polsko zvažuje možnost vážných sankcí vůči Bělorusku, včetně uzavření hranice. Řekl to dnes v Tallinu předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Polská pohraniční stráž ráno informovala o dalších zmařených pokusech migrantů proniknout ilegálně z Běloruska do Polska. Podle běloruské pohraniční stráže polská strana projevila zájem o konstruktivní dialog.
"Zvažujeme kroky v podobě stále vážnějších ekonomických sankcí, včetně uzavření polsko-běloruské hranice," řekl Morawiecki na společné tiskové konferenci s estonskou kolegyní Kajou Kallasovou. Vše bude podle něj záviset na krocích běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. "Chceme dát Lukašenkovi šanci ustoupit a poslat migranty zpět do zemí jejich původu,“ dodal Morawiecki.
Polský premiér hodlá dnes postupně navštívit hlavní města Estonska, Litvy a Lotyšska. V Tallinu, Vilniusu a Rize chce jednat o aktuální migrační krizi na hranicích s Běloruskem, kterou podle Polska, pobaltských republik i Evropské unie vyvolal záměrně Lukašenko.
Mluvčí běloruské pohraniční stráže Anton Byčkouski dnes podle ruskojazyčné verze servisu státní agentury BelTA řekl, že polští pohraničníci projevili zájem o aktivizaci vztahů "na principu konstruktivního dialogu". "Polská strana přišla s iniciativou hledat adekvátní řešení, včetně přihlédnutí k zájmům běženců, kteří se ocitli v kritické situaci," uvedl mluvčí.
O takové "pozitivní tendenci" se zmínil i náčelník brestského pohraničního útvaru Sjarhej Kazlouski. "Doslova včera (v sobotu) večer jsme si z iniciativy polské strany vyměnili informace o situaci s frontami u přechodu pro nákladní dopravu Kazlovičy-Kukuryki," řekl Kazlouski.
W sobotę 20.11 na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze grupa ok.100 bardzo agresywnych cudzoziemców,przywiezionych pod granicę przez służby białoruskie,siłowo próbowała wedrzeć się do Polski🇵🇱. Służby zapobiegły sforsowaniu granicy.#zgranicy pic.twitter.com/HCpLNH42Qr
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 21, 2021
Polská pohraniční stráž dnes na twitteru informovala o pokračujících pokusech skupin migrantů proniknout ilegálně na polské území. K hranici je údajně přivážejí běloruské služby. Během soboty bylo těchto pokusů zmařeno 208, přičemž některé skupiny byly podle pohraniční stráže velmi agresivní. "Jeden nelegální nelegální migrant původem z Iráku byl zatčen. Bylo vydáno 31 rozhodnutí o opuštění území Polska. Zbývajícím pokusům bylo zabráněno,“ uvedla pohraniční stráž.
Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, se minulý týden utábořilo v mrazivých teplotách na běloruské straně hranice s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. Od té doby se skupiny běženců snaží prorazit si cestu na polské území, v čemž jim polské bezpečnostní síly brání.
Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy. pic.twitter.com/mdMdp0vooA
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 21, 2021
V úterý na přechodu Kuźnica-Bruzhi vojáci a policisté za použití vodního děla a slzného plynu odrazili stovku běženců, kteří na ně házeli kamení a další předměty včetně zábleskových granátů. Běloruské úřady na druhé straně polské síly obviňují, že proti lidem použily nepřípustné brutální násilí.
Informace o dění na hranici je obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože kvůli výjimečnému stavu v polském pohraničním pásmu nemají do oblasti přístup novináři či humanitární organizace. Ochránci lidských práv viní Varšavu, že migranty, kterým se podaří proniknout do Polska, bezpečnostní složky zatlačují zpět přes hranici a neumožní jim požádat o azyl.
Morawiecki dal dnes v Tallinu podle agentury DPA rovněž najevo, že polská vláda je připravená financovat návrat migrantů do zemí jejich původu. Poznamenal v této souvislosti, že kabinet podnikl diplomatické aktivity v Iráku a v dalších blízkovýchodních zemích.
V anglicky namluveném videu polský premiér prohlásil, že události na polsko-běloruské hranici nejsou "běžnou migrační krizí", ale krizí politickou, která byla spuštěna se zvláštním záměrem. "Jejím cílem je destabilizovat Evropu poprvé od konce studené války před 30 lety," řekl Morawiecki.