Počet denních nákaz je nejnižší od prosince. I tak je ČR čtvrtá nejhorší v EU
KORONAVIRUS V ČR
Česká republika přibrzdila šíření koronaviru, je na nejlepších číslech denních přírůstků nákazy od 7. prosince. Zároveň je ale co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní čtvrtá nejhorší v Evropské unii. Data Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) tak ukazují, jak špatná byla epidemická situace v ČR a do jisté míry stále je, přestože se dle klíčových ukazatelů výrazně zlepšuje. O to schizofreničtější je debata o rozvolňování. Od pondělí se pod širým nebem může shromáždit až 20 lidí, ministerstvo zdravotnictví ale plánuje šlápnout na brzdu a omezit setkávání na dvě osoby.
Nejnovější statistiky ukazují, že se ČR zřejmě dostalo z nejhoršího ven. Laboratoře za pátek odhalily 4791 nových případů koronaviru, nejméně v pracovní den od 7. prosince. V mezitýdenním srovnání bylo pozitivních téměř o tisícovku více, minulý pátek byl ale svátek. Oproti čtvrtku je denní nárůst nových případů nižší asi o 500.
Situace se lepší i v nemocnicích, kde je s covidem nejméně lidí od poloviny února. Počet hospitalizovaných klesl v pátek na 5861, což je asi o 400 méně než předchozí den. Nižší je i počet pacientů ve vážném stavu (1287). V nemocnicích ale zůstává zhruba pětina pacientů i poté, co už jsou negativní a statistiky hospitalizací s covidem-19 je neuvádějí, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty klesají. V sobotu ráno bylo volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem a pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.
Vyhráno ale Česká republika nemá. Počet denních nákaz je totiž v porovnání s ostatními zeměmi, obzvlášť s ohledem na počet obyvatel, stále velmi vysoký – některé země zaváděly lockdown při mnohem nižších číslech. ČR je aktuálně čtvrtou nejhorší zemí v rámci EU, co se týče nových případů za posledních 14 dní. Na 100 tisíc obyvatel připadá 808,75 nakažených, uvádí data ECDC. Štafetu „worst in covid“ relativně nedávno převzalo Maďarsko, druhé nejhorší je Estonsko. Na třetím místě se nachází Polsko, které je na tom ze všech sousedních států nejhůře, což ukazuje i týdenní statistiky serveru Our World in Data (viz graf níže).
Statisticky se ČR zlepšilo i v počtu úmrtí na obyvatele, ale ne o moc – po katastrofálním březnu se drží „až“ na třetím místě s 210 mrtvými na milion obyvatel (oproti 257 minulý týden). Denní úmrtí se stále pohybují v trojciferných číslech. Nejhůře na tom je opět Maďarsko, za poslední dva týdny nyní vykazuje 356 mrtvých na milion obyvatel. Druhé je nyní Bulharsko s 226 mrtvými na milion obyvatel.
Velké obavy vzbuzuje především situace v regionech, některé z nich stagnují na rizikových číslech. Nejhorší je podle aktuálních dat situace na Českolipsku, následuje okres Žďár nad Sázavou a Českobudějovicko. Na Děčínsku, kde se vyskytla brazilská mutace a školy tam v pondělí na rozdíl od zbytku země neotevřou, připadá 371 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.
Nejisté rozvolňování
Právě situace v regionech a přítomnost brazilské varianty koronaviru velí dle mnohých expertů k opatrnosti. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) proto navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Od pondělí, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, ovšem zároveň začne platit, že se pod širým nebem může shromáždit až 20 lidí a uvnitř deset. Rozvolnění setkávání tak zřejmě bude mít jepičí život, Arenberger už v pátek uvedl, že se mu takové opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem.
Sobotní rozhodnutí ministra musí do 48 hodin schválit vláda. Sejde se v pondělí odpoledne. Podle pandemického zákona nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ řekl Arenberger už v pátek. Ministerstvo už kvůli tomu obdrželo předžalobní výzvu České komory fitness.
Podle dřívějšího Arenbergerova vyjádření může být větší shromažďování riziko. Z lékařského hlediska souhlasí se stanoviskem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Skupina vedená epidemiologem a členem Rady vlády pro zdravotní rizika Petrem Smejkalem upozornila na to, že umožnění setkávání až deseti lidí uvnitř a 20 venku může být epidemickým rizikem. Omezení shromažďování považuje za jedno z neúčinnějších opatření proti šíření epidemie nového typu koronaviru.