Podle Bruselu průlom. Junckerův plán už pomohl vytvořit statisíce pracovních míst
Místa na evropském trhu
Takzvaný Junckerův plán rozvoje investic v Evropě už podle odhadů podpořil vznik více než 750 000 pracovních míst a zvýšil hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie o 0,6 procenta. Uvedla to ve čtvrtek Evropská komise (EK). Dodala, že plán již aktivoval investice za 360 miliard eur (9,4 bilionu Kč).
Dvě třetiny z nich přitom pocházejí ze soukromých zdrojů. EK rovněž vyzvala k zefektivnění jednotného trhu, který je podle ní nástrojem, kterým může kontinent posílit své postavení ve světě. Podle české Hospodářské komory ale EK nepředstavila žádnou vizi.
Šéf EK Jean-Claude Juncker investiční plán předložil v roce 2014 s cílem podpořit investice a nasměrovat Evropu k hospodářskému oživení. Do roku 2020 by měl plán podle komise celkově podpořit vznik 1,4 milionu pracovních míst a zvýšit HDP Evropské unie o 1,4 procenta.
„Investiční plán znamenal skutečný průlom. Po čtyřech letech fungování přinesl tento nový a jedinečný přístup, jak mobilizovat soukromé investice na projekty veřejného zájmu, našemu hospodářství finanční prostředky ve výši 360 miliard eur,“ uvedl místopředseda EK odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.
Junckerův plán již v červenci překonal svůj původní cíl, kterým bylo aktivovat investice za 315 miliard eur. „Kromě toho jsme pomohli nastartovat inovativní projekty a celkově v Evropě zlepšili investiční prostředí,“ upozornil Katainen. „V příštím dlouhodobém rozpočtu EU chceme tento trend udržet a zajistit, aby se model investičního plánu stal novým evropským standardem pro investiční podporu,“ dodal.
Čtěte také: Evropa po Brexitu. Tusk zaslal státům EU deklaraci o vztazích EU a Británie
Katainen ve čtvrtek hovořil také o jednotném trhu a o tom, v jaké kondici se podle EK nachází. „Šest měsíců před volbami do Evropského parlamentu není od věci Evropanům připomenout, že jednotný trh zlepšuje náš každodenní život a poskytuje našim podnikům jedinečnou možnost inovovat a rozšiřovat své činnosti přes hranice,“ řekl eurokomisař.
„Jednotný trh znamená svobodu, příležitosti a prosperitu. Ale aby se mohli lidé, služby, produkty a kapitál volně fyzicky nebo on-line pohybovat, musíme všichni dodržovat společně dohodnutá pravidla. Potřebujeme účinné a důsledné prosazování pravidel,“ dodala jeho kolegyně, eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elžbieta Bieńkowská.
Komise upozornila na tři hlavní oblasti, v nichž potřebuje oblast jednotného trhu posílit: mimo jiné zdůraznila nutnost, aby země skutečně zajistily dodržování dohodnutých pravidel.
Sdělení EK kritizovala Hospodářská komora České republiky, podle níž komise nepředstavila žádnou vizi, jen popsala současný stav. „Přestože je jednotný trh pro české firmy bez diskuse největším přínosem našeho členství v EU, postrádá sdělení sebekritiku a je pouze pozitivní vizitkou Komise. Nebere v potaz případy, kdy evropská legislativa vede k omezování konkurenceschopnosti EU,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj problém představují třeba příliš ambiciózní plány v oblasti ochrany životního prostředí.