Babiš oznámil ambiciózní plán: Snížíme míru sebevražd o jednu třetinu
SEBEVRAŽDY V ČESKU
Předseda národní rady pro duševní zdraví a premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém videu „Čau lidi“ věnoval problematice sebevražd a představil Národní akční plán prevence sebevražd společně s linkou první psychické pomoci, kterou vytvořilo ministerstvo zdravotnictví. Podle údajů premiéra totiž za koronavirové krize stoupl počet sebevražd a chce je razantně snížit. V minulosti zřizovali podobné linky obecně prospěšné společnosti či příspěvkové organizace. Ročně spáchá v Česku sebevraždu přibližně 1300 lidí.
Předseda národní rady pro duševní zdraví a premiér Andrej Babiš ve svém videu komentoval duševní zdraví Čechů v souvislosti se situací kolem koronaviru. Babiš uvedl, že podle analýz, „covid skutečně má vážný dopad na naše duševní zdraví.“ Protože došlo k nárůstu sebevražd, premiér brzy pošle na vládu Národní akční plán prevence sebevražd, jehož cílem je „snížit míru sebevražednosti o jednu třetinu.“ V rámci tohoto plánu bude zřízena „chybějící síť krizových center ve zdravotnictví“. Dále mají být vytvořeny linka první psychické pomoci pro veřejnost a pracovní skupina pro řešení dopadu covid 19 na duševní zdraví občanů.
Data o dokonaných sebevraždách z posledních měsíců běžně dostupná zatím nejsou. I před koronavirem byla ale ČR mírně nad světovým průměrem, ročně jich bylo asi 1300 a jejich počet v posledních letech neklesal.
Na jednu dokonanou sebevraždu připadá asi 20 pokusů, kdy se podaří člověka zachránit. „Sebevražda je druhá nejčastější příčina úmrtí ve věku 15 až 24 let. První jsou dopravní nehody, ale jenom o pár procent,“ řekl Ivan Duškov, předseda Výkonného výboru pro implementaci Strategie reformy psychiatrické péče.
Studie NUDZ také ukázala, že v době pandemie zhruba o desetinu přibylo lidí s úzkostmi a depresemi. Více se také lidé nárazově opíjeli. Jestli vzrostla celková spotřeba alkoholu zatím není jasné. Lidé sice v době omezení koronakrize nemohli chodit pít do hospod, více ale pili doma.
Linka psychické pomoci, kterou ministerstvo zdravotnictví po dobu karantény zřídilo, podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) za tři měsíce provozu odbavila 2600 hovorů, někdy až stovku denně. „Na radě jsme se shodli na vytvoření sítě zdravotnických krizových center při nemocnicích tak, aby bylo v každém kraji jedno. Budeme se snažit na jejich vznik získat evropské prostředky a myslím si, že by do roka mohla vzniknout,“ dodal ministr.