Drastická pomůcka k hubnutí: zabraňuje otevřít ústa na více než dva milimetry
NOVÝ ZPŮSOB HUBNUTÍ
Vědci z Nového Zélandu a Británie vyvinuli nový nástroj, který má pomoci bojovat s obezitou. Pomůcka, jíž lékaři implantují na zuby zájemců, využívá magnety, které brání lidem otevřít ústa natolik, aby mohli konzumovat pevnou stravu, napsal server The Guardian. Lidé nemohou otevřít ústa na více než zhruba dva milimetry a někteří kritici na sociálních sítích přirovnali zařízení ke středověkým mučicím náčiním.
Nástroj vyvinuli zdravotníci z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) společně s vědci z britského Leedsu. Novozélandská instituce označila vynález za „první nástroj k hubnutí na světě“, jenž má pomoci bojovat se celosvětovou epidemií obezity. Zařízení využívá kromě magnetických komponentů rovněž pojistné šrouby a instalovat ho do úst mohou zubní lékaři. Výsledkem je, že člověk může jíst pouze tekutou stravu.
Vědci zařízení nazvané „DentalSlim Diet Control“ dva týdny testovali na sedmi obézních Novozélanďankách, kterým zároveň podávali nízkokalorické jídlo. Britský stomatologický magazín British Dental Journal později publikoval článek, podle něhož skupina žen zhubla průměrně 6,36 kilogramu, asi pět procent své váhy.
Účastnice testů si však stěžovaly, že zařízení se obtížně používá a špatně se s ním mluví. Celkově měly pocit, že jejich život je „méně uspokojivý“. Jedna z nich navíc nedodržela pravidla a konzumovala jídla, která neměla – například čokoládu, kterou si před tím rozehřála, napsal The Guardian.
Profesor Paul Brunton z Otažské univerzity vysvětlil, že hlavní zábranou, která zastavila hubnutí, bylo nedodržování pravidel. Zařízení podle něj pomohlo ženám ustanovit nové návyky, které by mohly odstartovat proces hubnutí. „Je to neinvazivní, vratná, úsporná a atraktivní alternativa k chirurgickým procedurám,“ sdělil Brunton.
Univerzita na svém webu píše, že zařízení je bezpečné, člověk si ho může v případě nouze kdykoliv sám sundat a neomezuje ho v dýchání ani v mluvení.
Na sociálních sítích ovšem vynález řada lidí zkritizovala. Někdo z nich podle serveru The Guardian na twitteru napsal: „K tekuté dietě nepotřebujete toto mučící náčiní.“ Novozélandský zpravodajský web NZ Herald si všímá komentářů, které zařízení označují za „děsivé“ nebo „bizarní“.
Profesor Brunton podle NZ Herald uvedl, že prostředek není určen pro běžnou dietu, ale pro specifické případy, kde je z klinických důvodů zapotřebí, aby pacient zhubnul. „Spíše je zaměřeno na pomoc lidem, kteří potřebují podstoupit operaci, ale nemohou, dokud nezhubnou,“ uvedla univerzita podle serveru The Guardian.
Univerzita na svých internetových stránkách s odkazem na nedávné studie uvádí, že na světě žije 1,9 miliardy dospělých, kteří mají nadváhu. Na 650 milionů lidí je obézních. Přičemž obezita a nadváha vede ročně k 2,8 milionu úmrtí. Do roku 2030 má být podle odhadů kolem 57 procent dospělých obyvatel Země obézních nebo mít nadváhu.