Rogeru Scrutonovi jdou po krku. „Neuvěřitelné pokrytectví,“ říká Vondra. Filozofa pozval do Prahy
ODVOLÁNÍ SCRUTONA
Bývalý ministr zahraničí a obrany a kandidát ODS do europarlamentu Alexandr Vondra pozval do Prahy britského konzervativního filozofa Rogera Scrutona. Toho v tomto týdnu odvolali z neplaceného postu vládního poradce pro bydlení kvůli údajným kontroverzním výrokům o islamofobii, homofobii a antisemitismu. Vondra deníku Echo24 řekl, že jde podle něj o neuvěřitelné porkytectví a chce mu tímto vyjádřit podporu. Konkrétní termín Scrutonovy možné cesty do Prahy zatím není.
Britský konzervativní filozof, spisovatel a skladatel Roger Scruton se měl údajných kontroverzních výroků dopustit v rozhovoru pro levicový týdeník New Statesman. „Roger Scruton byl odvolán s okamžitou platností v reakci na nepřijatelné výroky,“ napsal stručně mluvčí britského ministerstva pro bydlení deníku The Guardian.
Řada lidí ale Scrutona brání a dodává, že některá jeho slova jsou vytržená z kontextu. „Já jsem mu napsal, že jsem zděšen tím, jak se tam k němu zachovali, že je to neuvěřitelné pokrytectví, a že mu tímto samozřejmě chci vyjádřit svou plnou solidaritu,“ řekl Alexandr Vondra deníku Echo24.
Jako gesto mu nabídl možnost přijet na veřejnou přednášku do Prahy. „Jako člověku, který pro nás udělal v minulosti nesmírně mnoho, mu chci vyjádřit vděk i tím, že mu nabízím, že může kdykoliv přijet přednášet k nám na CEVRO, on promptně odpověděl, že rád přijede,“ řekl deníku Echo24 Vondra s tím, že o konkrétním termínu se zatím nejednalo.
Kontroverzní rozhovor
Ve výše zmíněném rozhovoru Scruton údajně řekl, že „mnoho příslušníků budapešťské inteligence jsou Židé a tvoří součást rozsáhlých sítí kolem Sorosova impéria,“ případně že „islamofobie a homofobie jsou vymyšlené“. Stejně tak je Scruton dlouhodobě kritizován za své přátelské vazby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Mnozí se ale shodují, že jeho slova, která zazněla v rozhovoru, byla vytržena z kontextu.
Interview se Scrutonem vedl zástupce šéfredaktora George Eaton. Ten se po vydání rozhovoru uchýlil na Twitter a vypíchl tam nejkontroverznější výroky, ovšem nikoliv v úplném znění. Například v pasáži, kde mluví o Židech, je v kompletním rozhovoru jasné, že Scruton odpovídá na otázku o Sorosově vlivu v Maďarsku, nikoliv na otázku k židovské komunitě. Eaton již stihl několik svých zavádějících tweetů smazat. O nesrovnalostech okolo rozhovoru v New Statesman jsme psali zde.
Úzké vazby na Československo
Scruton aktivně působil na území Československa. Byl zakladatelem Vzdělávací nadace Jana Husa a hlavním organizátorem návštěv západních filozofů, kteří počínaje rokem 1979 přijížděli přednášet na bytové semináře pražských a brněnských disidentů. Je také členem českého PEN klubu a Společnosti pro vědy a umění.
Na oplátku jeho Slovník politického myšlení přeložil již za socialismu Petr Pithart, takže mohl hned v roce 1990 vyjít knižně a zaplnit poptávku po poznání. Scruton se sem vracel a vrací, mimo jiné měla v Česku premiéru jeho opera. Intimitu jeho vazeb ukazuje jeho román Zápisky z podzemí, odehrávající se v Česku osmdesátých let.
Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Medaili za zásluhy I. stupně. Jako uznání jeho přínosu české vědě a vzdělanosti získal v roce 2004 (u příležitosti jeho 60. narozenin) čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně.