Nový stavební zákon pustili poslanci do dalšího projednávání
STAVBY V ČESKU
Nový stavební zákon, od něhož si vláda slibuje především zrychlení a zjednodušení stavebního řízení, dnes Sněmovna po osmihodinové debatě posunula do dalšího projednávání. Zákon díky hlasům koalice, KSČM a SPD odolal snaze opozice, aby byl vrácen vládě k přepracování. Sněmovna se kvůli němu sešla na mimořádné schůzi svolané z popudu poslanců ANO.
Opozici se hlavně nelíbilo, že i vládní strany chtějí zákon razantně upravit až ve Sněmovně. Poukazovala také na to, že zákon kvůli nákaze koronavirem neobhajovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ale musel ji zastoupit vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO). Opozičním poslancům vadilo, že jim ministryně nemůže odpovědět na jejich dotazy. Pozastavovali se i nad tím, že ji ve Sněmovně zastupuje její náměstkyně Marcela Pavlová.
Rekodifikaci stavebního práva má vláda ve svém programovém prohlášení a zákon připravuje již delší dobu. Návrh kritizuje například Hospodářská komora ČR, vadí i městům. Podle nich omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. Komora architektů ho již dříve označila za nevyužitou šanci.
Zákonem se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Sněmovna jim na to prodloužila lhůtu z obvyklých 60 dnů na 100 dnů. Na plénum se tak stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdřív na konci února. Sněmovna by se měla sejít na začátku března.
Nová právní úprava má podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od ní slibuje kromě jiného zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok. Nahradit má nynější stavební zákon z roku 2006.
"Za 13 let se nám podařilo ukovat 26 novel stavebního zákona. Výsledek je to, že máme 20 typů stavebních úřadů, máme deset typů povolovacích procesů a jsme na 157. místě ve stavebním povolení v rámci žebříčku, který srovnává více jak 190 zemí světa," uvedl Havlíček.
Někteří poslanci označovali nepřítomnost ministryně za bezprecedentní a poukazovali na to, že jim takto nemůže odpovědět na jejich dotazy. Pozastavovali se i nad tím, že ji ve Sněmovně zastupuje její náměstkyně Marcela Pavlová. "My si zasloužíme odpovědi od osoby, která zákon předkládá," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Havlíček zákon i postup vlády hájil. "Vláda může pověřit kteréhokoli ministra a zde pověřila mne. Nikoliv jenom s ohledem na průmysl a dopravu, ale s ohledem na to, že jsem současně místopředsedou vlády pro hospodářství. Jednoznačně do této gesce spadá průmysl, doprava i místní rozvoj," argumentoval.