Pánek podal trestní oznámení na vedení kraje a silničářů

Trestní oznámení od Pánka

Pánek podal trestní oznámení na vedení kraje a silničářůNové
Michael Pánek Foto:

Foto: ODS Středočeský kraj

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Středočeský zastupitel za opoziční ODS Michael Pánek podal v pondělí na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení na vedení kraje a krajské správy a údržby silnic. Týká se podezření ze zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku, informoval Pánek ČTK. Reakci hejtmanství ČTK zjišťuje. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) už v minulosti uvedla, že Pánek obviňuje vedení kraje bez důkazů.

Pánek opakovaně poukazuje na údajně nehospodárné chování krajských silničářů a tvrdí, že vedení kraje tuto organizaci téměř nekontroluje. Podle jeho propočtů vznikla možnými machinacemi s veřejnými zakázkami kraji škoda 670 milionů korun.

V prohlášení uvedl, že čelil zastrašování či nátlaku, aby uvedené skutečnosti co nejméně zveřejňoval. „Na základě dalších lží, které o mně začal šířit předseda zastupitelského klubu hnutí ANO, a všech předchozích skutečností jsem se rozhodl bránit dalším machinacím právní cestou a podal trestní oznámení,“ napsal Pánek.

Připomněl, že o svých podezřeních písemně informoval hejtmanku a radního pro dopravu Františka Petrtýla (ANO) již 13. července 2017 a požadoval forenzní audit. „To však oba odmítli. Stejný požadavek jsem předložil na finanční výbor i na zastupitelstvo. Můj návrh byl buď zamítnut, nebo ho zastupitelstvo Středočeského kraje odmítlo zařadit na program jednání zastupitelstva,“ dodal.

Audit, který si poté vedení kraje objednalo, podle Pánka nebyl schopen machinace odhalit. Podle něj byl lajdácky a povrchně zpracovaný a nevěnoval se vůbec základním nehospodárnostem. Navíc měl podle něj od vedení kraje bezzubé zadání.

Forenzní audit se provádí při podezření na protiprávní jednání, zejména v oblasti financí a účetnictví. Týká se to například zpronevěr či účetních podvodů. Podle Petrtýla nenastaly okolnosti, které by zadání takového auditu vyžadovaly. Minulé kontroly podle něj neodhalily porušování zákonů ani předpisů.

Petrtýl už dříve namítl, že zadání auditu schválilo ještě bývalé vedení kraje, v němž měli občanští demokraté zástupce. „Dohodli jsme se, že nebudeme požadovat forenzní audit. Také jsme se dohodli na vybrané firmě,“ připomněl. Vzhledem k tomu, že podle auditorů nebyl porušen žádný zákon, nenastaly podle Petrtýla okolnosti pro zadání forenzního auditu.

Kraj v minulosti podal na Pánka trestní oznámení kvůli údajně neoprávněné kontrole ve správě a údržbě silnic. Pánek to označil za pomstu. Najal si advokáta Tomáše Sokola, který pro něj vypracoval stanovisko potvrzující, že byl jeho postup v pořádku a že se ničeho nezákonného nedopustil.

Čtěte také: Čím by byl Tommy Robinson před sto lety

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články