Tenisoví rozhodčí zvažují založení odborů i bojkot Sereny Williamsové
Kauza Sereny Williamsové
Zasaženi událostmi ženského finále letošního US Open, kde se tenistka Serena Williamsová opřela do rozhodčího kvůli penalizaci za porušení pravidel, zvažují tenisoví sudí vytvoření odborů. Probírají též možnosti bojkotu všech hráččiných zápasů. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informují zahraniční servery, například americký Washington Post.
Poté, co v sobotu 8. září podlehla Japonce Naomi Ósakové v poměru 2-2 a 4-6, Williamsová sudího Carlose Ramose označila za zloděje, který ji neprávem ukradl hru a obvinila ho ze sexismu. Třiadvacetinásobná grandslamová vítězka se nechala slyšet, že Ramos by se k mužskému hráči takto nezachoval. V jejím postoji ji vzápětí podpořil i šéf Ženské tenisové asociace (WTA) Steve Simon. Podle svých slov „věří, že by neměl být dvojí standard v tom, jak jsou posuzovány emocionální vyjádření mužů a žen“ a že „věří, že v tomto případě nebylo rozhodnuto dobře“. Podobně hovořila i prezidentka Americké tenisové asociace Katrina Adamsová.
Na Ramosovu obranu se naopak postavila Mezinárodní tenisová federace. Jeho rozhodnutí „padla v souladu s platnými pravidly“ a zachoval se „profesionálně a čestně“, uvedla federace v prohlášení. Případ rozvířil značné diskuze a mezinárodní média začínají přinášet zprávy o tom, že rozhodčí se často cítí bez podpory s tím, že se na ně snáší kritika jen proto, že dělají svou práci. „Obec rozhodčích je velice rozrušena tím, jak se k ní WTA chová,“ sdělil americké televizi ESPN Richard Innis, vysloužilý vrcholový sudí. „Bojí se, že by se mohli stát dalším Ramosem. Mají pocit, že když musejí činit nepopulární rozhodnutí, nikdo jim nekryje záda.“
Čím dál častěji se tak objevuje nápad na založení vlastních odborů. „Rozhodčí nemají možnost jednat nezávisle, jsou zaměstnáváni řidícími orgány,“ řekl jeden ze zdrojů britskému Guardianu. „Pokud nesmějí hovořit s médii a tyto orgány mluví proti nim, co jiného mají dělat?“ táže se. Sudí prý také uvažují o bojkotu utkání, které americká tenistka sehraje.
Sám diskutovaný Ramos pro deník USA Today uvedl, že je v rámci možností v pořádku a aby se o něj lidé nestrachovali. Pořadatelé newyorského grandslamu nakonec Williamsové vyměřili pokutu 17 tisíc dolarů (asi 375 tisíc korun).
K případu se vyjádřila také řada osobností. Tenisová legenda Martina Navrátilová uznala, že Williamsová má částečně pravdu v tom, že pro muže a ženy existuje dvojí metr, ale ženy by se podle ní neměly odvolávat na to, že mužům něco prochází. „Měli bychom si položit otázku: Jak se máme správně chovat, abychom respektovali náš sport i naše soupeře,“ píše Navrátilová v komentáři.
(2/2) When a woman is emotional, she’s “hysterical” and she’s penalized for it. When a man does the same, he’s “outspoken” & and there are no repercussions. Thank you, @serenawilliams, for calling out this double standard. More voices are needed to do the same.
— Billie Jean King (@BillieJeanKing) 9. září 2018
Držitelka 20 wimbledonských titulů se především pozastavila nad neschopností Williamsové udržet nervy na uzdě. „Takto by se na kurtu neměl nikdo chovat. Když jsem hrála, tak jsem mnohokrát chtěla rozbít svou raketu na tisíc kousků. Pak jsem ale pomyslela na ty děti, které zápas sledovaly, a raketu držela dál,“ napsala ve svém komentáři Navrátilová. Za Williamsovou se postavila čtyřnásobná šampionka US Open a šestinásobná vládkyně Wimbledonu, Billie Jean Kingová. „Když žena reaguje emotivně, je ‚hysterická‘ a dostane trest. Když to samé udělá muž, je ‚otevřený‘ a nic se nestane. Sereno, díky, že jsi upozornila na tenhle dvojí metr,“ napsala Kingová na Twitteru. Současné světová trojka, Srb Novak Djokovič, vyjádřila názor, že měl Ramos situace lépe ukočírovat.