Co lidstvu přinesou vesmírné sny miliardářů
ECHOPRIME
Zakladatel firmy Amazon a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos si 20. července užil jedenáct minut ještě větší slávy, než je v jeho případě obvyklé. Tak dlouho totiž trval let rakety New Shepard vyrobené Bezosovou společností Blue Origin, na jejíž palubě byli kromě podnikatele jeho bratr Mark, dvaaosmdesátiletá Wally Funková a osmnáctiletý Oliver Daemen, který byl platícím „vesmírným turistou“. Suborbitální let, který se přiblížil hranici vesmíru, ale nedosáhl oběžné dráhy, je podle Bezose další krok jeho kosmického programu, jehož smyslem je podle něho „kolonizovat vesmír ve prospěch Země“. Počínání známého a kontroverzního boháče ale vyvolalo i množství kritických reakcí.
O Bezosovi, jeho vesmírných spádech a stavu a motivech lidského dobývání vesmíru mluvil Týdeník Echo s Petrem Boháčkem, specialistou na americkou a kosmickou politiku, sociologem a publicistou Janem Jandourkem, který sleduje stav současného kosmického výzkumu, a kolegou Martinem Weissem.
V reakci na Bezosovu cestu do vesmíru vznikla i recesistická petice, která ho vyzývala, aby tam už zůstal. Máte pro její signatáře pochopení?
Boháček: Když jsem si tu petici přečetl, zjišťoval jsem, jaká je šance, že se Bezos ze své cesty do vesmíru nevrátí. Prý to bylo jedna ku dvěma stům. V souvislosti s tou peticí se pak psalo, že jeho let ve vesmíru trval stejnou dobu jako pauza, kterou mají zaměstnanci během dne, aby si mohli dojít na záchod, a že si za takovou dobu někteří z nich vydělali jen několik centů. Různých vtípků kolem Bezosovy výpravy se objevilo strašně moc a některé mě docela pobavily. A mám docela pochopení pro lidi, které pobuřuje, že Jeff Bezos v posledních letech prakticky neplatil daně nebo že se vehementně zasazuje, aby v jeho firmách nepůsobily odbory.
Weiss: Jeff Bezos tomu všemu napomohl, když po návratu dojatě poděkoval zákazníkům a zaměstnancům Amazonu, což jenom ukazuje, že lidi z jeho sfér jsou jistě trochu zvláštní. Nejsem si jist, že poměry v Bezosových podnicích jsou natolik odlišné od toho, jak to funguje jinde, nakolik jsou ty pobouřené zprávy o poměrech v Amazonu skutečně přesné. Svým odporem proti odborům se mezi americkými podnikateli nijak zvlášť nevymyká, a jestli neplatí daně, měli bychom se jako Evropané ptát, jak k tomu přispívají zákony v Lucembursku, kde Amazon papírově sídlí.
Celý Salon si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 199 korun za měsíc zde.