Zeman přijal v Lánech bývalého Trumpova stratéga Bannona

STEVE BANNON V LÁNECH

Zeman přijal v Lánech bývalého Trumpova stratéga BannonaNOVÉ
Prezident Miloš Zeman (vlevo), Steve Bannon (uprostřed) a Petr Bystroň Foto:

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

1
Domov

zd Echo24

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech bývalého Trumpova stratéga Steva Bannona, který je považován za strůjce úspěchu amerického prezidenta ve volbách. Spolu s ním Zemana navštívil německý poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Steve Bannon přicestoval do České republiky po sobotní návštěvě v Itálii, kde promluvil na konferenci, kterou podle agentury AP pořádala jedna z menších stran italské krajní pravice. Tam byl Bannon dotázán, zda je sílící ultrapravicové populistické hnutí novou elitou. „Vlastenci v tomto populistickém hnutí jsou novou elitou“, odpověděl. Chválil také současnou italskou vládu.

Bannon patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Po Trumpově volebním vítězství v Bílém domě zastával funkci strategického poradce. Z té byl po mnoha kontroverzích odvolán loni v srpnu v době, kdy Trump čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

Čtěte také: Populistickou revoltu už nikdo nezastaví, říká Bannon

Petr Bystroň je český emigrant, který v roce 1987 s rodiči odešel z Československa. V Mnichově pracoval v akademické sféře. Od roku 2015 byl v čele bavorské zemské organizace AfD, o dva roky později byl za tuto protiimigrační stranu zvolen jako poslanec do Spolkového sněmu v Berlíně.

Čtěte dále: Bannon: Ultrapravicoví vlastenci jsou novou elitou Evropy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.