Až do (temného) konce. Zelení zhypnotizovali německou politiku

ODSTAVENÍ JADERNÝCH REAKTORŮ

Až do (temného) konce. Zelení zhypnotizovali německou politiku
Berlín, 19. října 2022. Spolková vláda jedná o návrhu zákona na změnu jaderné legislativy, která vytváří předpoklady k omezenému prodloužení provozu tří jaderných elektráren, které ještě pracují, a to nejdéle do 15. dubna 2023. Foto: Bundesregierung/Denzel
1
Týdeník

Daniel Kaiser

Spor o prodloužení provozu jaderných elektráren v Německu nám může připadat jako něco, čím nemá cenu se podrobněji zabývat. Koneckonců ty tři zbývající reaktory pokryjí letos Němcům jen šest procent roční spotřeby elektřiny. Nicméně s vypnutím jaderných reaktorů v Německu svázali svou pověst Zelení, druhá nejsilnější vládní strana. Oni sami z vlastního rozhodnutí proměnili ty tři reaktory v jakýsi svůj Verdun, kótu, kde by snad byli schopni i vykrvácet.

Pokud touto energetickou krizí projdou bez ztráty moci, bude to naopak důkaz, že hypnóza Zelenými je tak silná, že s ní nezatřese ani demonstrace naprosté ideologické zaslepenosti.

Německý spolkový sněm potvrdil, že ty tři zbývající reaktory nebudou odpojeny k 31. 12. 2022, ale smějí pokračovat ve výrobě elektřiny do poloviny dubna 2023. Vzhledem k tomu, že energetici a politika se dnes shodují na tom, že tuto zimu v Evropě zvládneme, zato příští rok může být kritický (to už Evropa nebude moci plnit zásobníky ruským plynem), je to od spolkové vlády jednoznačný projev idiocie.

Ne že by ten krátkozraký postup neměl oponenty: ale ti ve vládě (třetí vzadu, liberální FDP) ani ti v opozici (CDU Friedricha Merze) nedokázali přikročit k rozhodnému kroku. Obě strany sice navrhovaly, ať jsou atomové elektrárny limitovány jen svou životností, oběma ale chyběla odvaha k politickému činu.

FDP mohla povolením reaktorů a zapojením těch tří vypnutých loni, protože to ještě technicky lze, podmínit svou účast ve vládě. Vláda by bez liberálů přišla o parlamentní většinu. CDU mohla sociálním demokratům nabídnout velkou koalici, jejímž deklarovaným cílem by bylo dostat Zelené v tak vážné chvíli z vlády.

Proč se to nestalo?

Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.