VIDEO: „V Mostaru mě upálili.“ Nová velvyslankyně čelila nepříjemnému útoku
Pálení figuríny velvyslankyně
Internet obletěly záběry z bosenského Mostaru, kde v úterý večer oslavovali konec karnevalového období. Skupina občanů zde ale zároveň před zraky kamer a médií přinesla nad zapálenou vatru figurínu s podobiznou bosensko-hercegovinské velvyslankyně v České republice Martiny Mlinarevićové. Ta je v zemi známá mimo jiné také jako aktivistka či spisovatelka. Informoval o tom server klix.ba.
V rámci oslav konce karnevalu to nebylo poprvé, kdy občané v Mostaru zapálili podobiznu nějaké známé osobnosti. Letos však v plamenech vatry vzplála oblečená figurína s podobou nedávno jmenované bosenské velvyslankyně v Praze Martiny Mlinarevićové. Organizátoři ji však pojmenovali jako „Bukac Huzurpator“.
Bukača je název poslední knihy, kterou spisovatelka vydala. Otevřeně v ní popisuje mimo jiné rakovinu prsu, kterou dříve prodělala.
Diplomatka se k incidentu vyjádřila na svém facebookovém profilu. „Když si myslíte, že jste viděli a zažili všechno… V Mostaru mě upálili na karnevalu. Aneb když můžete za všechno zlo, které v posledních letech Hercegovinu a Mostar postihlo,“ napsala Martina Mlinarevićová.
Organizátoři akce ale odmítají, že by spálili konkrétně Martinu Mlinarevićovou. „Spálili jsme už jak starostu, tak i předsedu vlády a i mnoho dalších v satirické formě, ale nikdy jako osobu nebo postavu, která by s ní byla spojena,“ řekl prezident karnevalu Božidar Puljić. Konkrétní důvod, proč v Mostaru zapálili tento rok právě tuto konkrétní podobiznu, však Puljić nespecifikoval.
Mlinarevićová, která často do společnosti přináší kontroverzní sociologicko-politická témata, pod svým příspěvkem na Facebooku sklidila vlnu solidarity od svých příznivců, ale také kritiků, jimž se nelíbí její činnost. Podporu jí vyjádřila například Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). „Obrazy hořících figurín představující skutečné lidi v Mostaru jsou znepokojivé a nepřijatelné. Toto není něco, co by mělo být tolerováno. Nejsou to hodnoty, které by měly být předávány našim dětem,“ uvedlo zastoupení OBSE v Sarajevu na svém twitterovém profilu.
S vyjádřením přišel i velvyslanec EU při Bosně a Hercegovině Johann Sattler. „Velmi znepokojivé fotky. Rozmanitost hlasů je třeba živit, ne ponižovat takto ohavnými činy,“ napsal Sattler na svém twitterovém účtu.
Disturbing images indeed. Diversity of voices needs to be nourished, not degraded by such despicable acts. https://t.co/SnIzvg4RYg
— Johann Sattler (@josattler) February 26, 2020
Velvyslankyně Martina Mlinarevićová je v Bosně a Hercegovině známá jako občanská aktivistka, spisovatelka, přispívala také do periodik. Populární je na sociální síti Facebook, kde má téměř 127 000 sledujících. Velvyslankyní v ČR se stala na konci ledna 2020.