Zemřela „Nevěsta z Belsenu“. Žena, která pečovala o umírající Annu Frankovou
Úmrtí velké dámy
Ve věku 95 let zemřela 7. června Gena Turgelová, která se v nacistickém koncentračním táboru Bergen-Belsenu, kde byla vězněna, starala o umírající Annu Frankovou, autorku známého deníku. Gena (rozená Goldfingerová) prožila bombardování svého domova v Polsku, přesun do ghetta, pochod smrti a dva vyhlazovací tábory, Osvětim a Bergen-Belsen. Svůj život po válce pak zasvětila vzdělávání dětí, píše britský The Guardian.
Geně Turgelové se přezdívalo „Nevěsta z Belsenu“, neboť se vdala za britského vojáka, který přišel osvobodit koncentrační tábor. Předtím si ale Turgelová zažila peklo. Když jí bylo 18 let, museli se s matkou a čtyřmi sourozenci přestěhovat do krakovského ghetta. U sebe tehdy měli pouze pytel brambor, trochu mouky a pár osobních věcí.
Sourozence již nespatřila
Poměry v ghettu Genu připravily hned o tři ze čtyř sourozenců. Jednoho bratra zastřelili esesáci, druhý uprchl a rodina již o něm nikdy neslyšela. Jednu ze sester pak i s manželem zastřelili Němci, když se snažili propašovat jídlo vyhladovělým vězňům do pracovního tábora poblíž Krakova.
V zimě 1944 pak Gena s matkou a sestrou prošly bránou s hrůzným nápisem „Arbeit macht frei“ – ocitly se v táboře Osvětim. Gena s matkou tu však nepobyly dlouho. Němci je brzy poté nahnali do podobně otřesného místa, tábora Bergen-Belsen. V Osvětimi musely zanechat sestru, s níž se již nikdy nesetkaly.
Hromady kostí a těl
„Když jsme dorazili do koncentračního tábora Bergen-Belsen, uzřela jsem hromady ležících těl. Ne jen jedno, nebo dvě, ale celé hory vysoké jako strom v zahradě… Nešlo rozeznat, zdali to byli muži, nebo ženy – kosti, celé kostry, dětská těla. Neumíte si představit takovou hrůzu,“ svěřila se Turgelová v roce 2015 se svými zážitky britskému deníku The Sun.
Zde se také setkala s drobnou tmavovlasou dívkou Annou Frankovou. „Blouznila, strašně, úplně hořela. Dala jsem jí studenou vodu na omytí,“ vzpomínala na setkání s autorkou slavného románu, která krátce poté zemřela na tyfus.
Čtěte také: Život v Dachau. Unikátní barevné snímky z prvního nacistického lágru
Tábor Bergen-Belsen britská armáda osvobodila 15. dubna 1945. V řadách svých zachránců tehdy Gena spatřila i svého budoucího manžela, Normana Turgela. Svatbu měli o šest měsíců později, přičemž nevěsta se vdávala v šatech vyrobených z vojenského padáku. Svůj životní příběh sepsala do knihy I Light a Candle poprvé vydané v roce 1987.
„Byla to ta nejkrásnější, nejelegantnější a nejvyváženější dáma. Její síla, odhodlanost a nezlomnost byly neochvějné, její mocná a moudrá slova inspirací… Její příběh se těžko poslouchal, a jí se těžko vyprávěl, ale nikdo, kdo ji kdy slyšel hovořit, na to nezapomene,“ řekla The Guardianu k památce Turgelové ředitelka britské organizace vzdělávající o holokaustu Karen Pollocková.