Hrad dostane o 110 miliónů méně. Mynář na jednání nedorazil, vadí poslancům

sněmovní rozpočtový výbor

Hrad dostane o 110 miliónů méně. Mynář na jednání nedorazil, vadí poslancůmNOVÉ
prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 389,4 milionu korun. Návrh rozpočtu s těmito výdaji podpořil sněmovní rozpočtový výbor. Proti letošku jde o pokles o 110 milionů korun. Poslanci se ohradili proti tomu, že rozpočet nepřišel do sněmovny obhajovat kancléř Mynář.

Návrh rozpočtu Hradu, jak ho schválil výbor, dostane vláda, která ho zapracuje do návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Vlastní prezidentská kancelář by měla mít na výdaje 125 milionů korun, Správa pražského hradu by měla dostat téměř 232 milionů korun a příspěvek na lesní hospodářství v Lesní správě Lány má představovat zhruba 32 milionů. Návrh rozpočtu počítá i s navýšením výdajů na plat prezidenta o 436 800 korun a navýšení víceúčelové paušální náhrady výdajů o 406 800 korun.

Důvodem snížení o 110 milionů je zejména nižší objem výdajů na investice, který souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře.

Návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky přišel poslancům představit zástupce kancléře Petr Mužák. Poslankyni Věře Kovářové (STAN) se nelíbilo, že nedorazil přímo kancléř Vratislav Mynář, který se z dnešního jednání omluvil z pracovních důvodů. Podle poslankyně bylo dobrým zvykem, že rozpočet obhajoval přímo kancléř.

Vznesla i další výhrady, mimo jiné uvedla, že kancelář odmítá poskytovat některé informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Neúspěšně navrhovala přerušit projednávání návrhu rozpočtu do příštího zasedání výboru v červnu, aby se ho zúčastnil i kancléř.

Zpravodaj Jan Volný (ANO) uvedl, že se mu Mynář v předstihu omluvil kvůli přípravě návštěvy prezidenta v Polsku, která začíná dnes. Předsedkyně výboru Miloslava Vostrá (KSČM) uvedla, že je domluvena na schůzce s kancléřem Mynářem, kde si s ním chce tyto věci vyříkat. Výbor by se měl hospodařením Hradu zabývat opět za měsíc, kdy by měl projednávat jeho státní závěrečný účet za loňský rok.

Čtěte také: Prozradil Zeman tajemství? Poslanci si zvou šéfa vojenských špionů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.