Zemřela Jitka Malíková, žena, kterou StB nezlomila. Rok nesměla z cely bez zavázaných očí

komunistická vězenkyně

Zemřela Jitka Malíková, žena, kterou StB nezlomila. Rok nesměla z cely bez zavázaných očíNOVÉ
Jitka Malíková Foto:

FOTO: pametnaroda.cz

1
Domov

mh

StB ji zatkla v roce 1953 na hodině tělocviku. Právě s ostatními posluchači druhého ročníku medicíny plavala v pražském bazénu Axa. Odvezli ji se zavázanýma očima na úřadovnu v Bartolomějské a od té doby Jitka Malíková rok nevyšla z cely bez zavázaných očí. Soud ji poté poslal na jedenáct let do vězení. Nic z toho ji nezlomilo. V neděli 6. května Jitka Malíková zemřela v úctyhodných 92 letech. 

O její smrti informoval na Facebooku Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel organizace Post Bellum. Právě tato organizace udělila Jitce Malíkové v roce 2016 Cenu Paměti národa. Tato cena patří lidem, kteří během svého života prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. 

Jitka Malíková byla odsouzena za to, že se scházela se skupinkou mladých katolíků a vědomě se vychovávali v nepřátelském duchu proti marxismu leninismu, píše se v archivních dokumentech. Pohybovala se ve společenství mladých katolíků kolem páterů Zvěřiny, Mádra, Nahálky, Schutznera a dalších. Když tyto kněze začala pronásledovat StB, nejméně dva z nich u sebe na nějakou dobu ukryla.

Vězení nakonec opustila po sedmi letech, v roce 1960. Vyšla z něj nemocná, slabá, bez peněz, ale duchovně a morálně silná. Už se nevdala a neměla děti. Celý její příběh jsme popsali zde

Čtěte také: Divadlo v režii StB. Operace Neptun byla ukázka komunistické manipulace

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.