Vláda povoluje profesionální sport a otestuje lidi v domovech seniorů
OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU
V Česku se mohou obnovit profesionální sportovní soutěže, pokud splní přísné hygienické podmínky. Povolený je od středy také trénink profesionálních sportovců na vnitřních sportovištích, která pro ně byla v rámci vládních opatření proti šíření koronaviru uzavřena od 12. října. Vláda v pondělí také schválila testování zaměstnanců domovů pro seniory.
Restart soutěží přerušených rovněž před třemi týdny bude postaven na individuálně udělovaných výjimkách. Týká se nejen fotbalu a hokeje, které ho intenzivně prosazovaly, ale všech soutěží napříč sporty schopných splnit hygienické standardy. „Ty budou ještě upřesněny, ale obecně by to mělo být něco podobného jako u fotbalu, tedy mimo jiné pravidelné plošné testování,“ řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se jedná o profesionální sportovce, kteří činnost vykonávají jako svoji práci a je potřeba jim umožnit ji vykonávat.
V Česku se na rozdíl od jiných evropských zemí, kde rovněž epidemie koronaviru v posledních týdnech nabírá na obrátkách, s vládními omezeními zastavil i profesionální sport.
To se dnešním rozhodnutím změnilo. „Je to dáno tím, že profesionální sportovci mají sport jako své zaměstnání a chceme jim tuto práci umožnit. Je zde veliká výhoda oproti ostatním aktivitám v tom, že je možné, abychom tyto skupiny izolovali uvnitř uzavřených sportovišť a budou podrobeni opatřením nastaveným hygienou. Není to uvolňování a v žádném případě plošné uvolňování, ale jen umožnění práce této skupině lidí,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Vláda schválila obnovení profesionálních sportovních soutěží, které budou schopné splnit přísně nastavené hygienické podmínky. Dále bude umožněno sportovcům chodit do zaměstnání, tj. profesionálové budou trénovat i ve vnitřních sportovištích. Více info TK @sportagentura út 10:00 pic.twitter.com/5wdQNnlIqZ
— Milan Hnilička (@MilanHnilicka) November 2, 2020
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se všechny soutěže budou odehrávat bez diváků.
V domovech pro seniory se budou testovat také zaměstnanci
Vláda také schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb i pro zaměstnance, minulý týden ho podpořila pro klienty. I pro zaměstnance se budou používat antigenní testy. Všichni zaměstnanci musejí nosit respirátory třídy FFP2, budou uvolněné ze státních hmotných rezerv.
„Jakmile se podaří zastavit šíření v této nejrizikovější skupině populace, máme šanci k celkovému zlepšení,“ okomentoval krok Blatný.
Povinnost testovat klienty mají sociální zařízení podle vydaného mimořádného opatření od 4. listopadu. První testování musí stihnout do týdne, poté vždy v týdenních intervalech. K testování sociálních pracovníků vydá ministerstvo samostatné mimořádné opatření.
Plošné testování na koronavirus v sociálních službách je podle ministerstva nezbytné vzhledem k rychlému šíření covidu-19, které se nevyhýbá ani domovům pro seniory a podobným zařízením. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19 a tvoří naprostou většinu z těch, kteří nemoci podlehli. Starší lidé mají obvykle více chronických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka či obezita.
Podle posledních zveřejněných statistik ze čtvrtka se nákaza vyskytla ve 182 zařízeních, nemocných bylo asi 3800. Nyní tvoří senioři obecně 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.