Obří pandy v historickém centru – radost pro děti, nebo krajní nevkus?
NEVKUSNÁ ATRAKCE
Podivná obří zvířata se v poslední době stala jakýmsi nechtěným symbolem historického centra Prahy. Zatímco malé děti jsou z přerostlých pand či ledních medvědů většinou nadšené, Pražané považují tuto turistickou atrakci za krajně nevkusnou a nehodící se do středověkého centra.
Praha by si přála obří plyšová zvířata z centra města vyhnat. Přestože se o úpravě vyhlášky o buskingu mluví již od jara, počet zvířat zatím v okolí Staroměstského a Václavského náměstí roste. Turisté se s nimi mohou setkat už i v Karlově ulici nedaleko Karlova mostu. Podle zjištění deníku Echo24 se často jedná o Ukrajince, kteří díky těmto příjmům z turismu podporují své rodiny na Ukrajině.
„Jsem si jistá, že bez pand, krtků a medvědů se bude Praze dýchat lépe. Mým cílem je najít skrze vyhlášku způsob, jak pouliční produkci zkvalitnit, a zároveň prostor, kde umění neomezuje místní. Všechny zaslané připomínky městských částí proto budeme velmi pečlivě probírat a snažit se najít kompromisní řešení,“ uvedla pro Echo24 radní Hana Třeštíková (Praha sobě).
Připravovaná úprava vyhlášky o buskingu je momentálně v připomínkovém řízení „Vyhlášku právě teď připomínkují městské části, na zastupitelstvu bych ji ráda předložila ke schválení hned v září. Ve vyhlášce chceme napravit některé nejasnosti, které zbytečně omezovaly buskery, třeba používání dusítka pro saxofon. Dále rozlišit, co je a co není umění, podle mého to jednoznačně nejsou převleky samy o sobě, ty jen zastiňují, jak je v Praze centrum krásné,“ vysvětlila Třeštíková pro Echo24.
„Zastupuji rozvoj kultury v Praze, proto jsem vyhlášku formulovala šířeji, a městské části nám pomohou nastavit mantinely, v jakých místech je pouliční umění vítané. Než vejde každá vyhláška v platnost, prochází několikastupňovým procesem právě proto, aby se zahrnuly názory všech,“ dodala.
1. Definice buskingu jako uměleckého vystoupení (dříve provozování umělecké produkce)
2. Možnost použití tranzistorových přídavných zesilovacích zařízení s maximálním výkonem 5 W i na území PPR (jde třeba o elektrickou kytaru a zesilovače mají výkon na sobě označený) – tady zvláště očekávám, že městské části určí, v jakých místech a zda by něco takového uvítaly
3. Upřesnění zakázaných/povolených hudebních nástrojů na území PPR – povolení malých rytmických nástrojů (triangl, rumbakoule, tamburína); vyřazení pikoly a hoboje ze seznamu zakázaných nástrojů; vyřazení saxofonu ze seznamu nástrojů, na které bylo nelogicky třeba používat dusítko
4. Zákaz provozovat pouliční umělecké veřejné produkce způsobem narušujícím estetický vzhled města:
a. Vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her,
b. Vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka
5. Drobné zvětšení prostoru, který smí busker legálně zabírat bez povolení k záboru (z 1,5 m2 na 2 m2)
6. V případě vystoupení více umělců naráz je místo celkového prostoru 6 m2 pro skupiny, sbory, divadýlka apod. bude nově 1,5 m2 na osobu, přičemž umělecké vystoupení nesmí bránit průchodu chodců a vstupu do budov
7. Zákaz vystoupení nad míru přiměřenou poměrům rušící práva jiných osob, např. hlukem, pachem, znečišťováním (především vytváření mýdlových bublin nebo výtvarná vystoupení s použitím aerosolových rozprašovačů)
S omezením turistických atrakcí souhlasí i opozice, i když má své připomínky. „Když to koalice nepřeťápne, tak jako opozice kultivaci prostředí v centru Prahy podpoříme, tak aby více odpovídalo české tradici a historii. Ať už jde o různé lední medvědy, prodej matrjošek, jízdu pivním vozíkem, které ke kultivaci rozhodně nevedou, nebo jsou dokonce v případě těch vozíků dopravně nebezpečné,“ řekl Patrik Nacher (ANO) již dříve pro Echo24.
Zároveň však upozornil, že pražské vedení až příliš dbá na novinové titulky. „Nesmí se to přehnat. Koalice má na začátku vždy nějakou dobrou myšlenku, a pak to přefoukne a je z toho opatření jako noční starosta, nebo zavřená Dlouhá ulice, což naopak zhorší situaci. Takže kultivace ano, ale nesmí být jedinou snahou koalice naplnit titulky médií. Občas mám pocit, že ten dobrý nápad, který nezaujme, tak ani jej přifouknou, aby se na ty titulky dostali,“ dodal Nacher.