Válka jako válka? Ministryně Šlechtová nechala legionáře bojovat s Hitlerem
Přešlap v popisku
- red,
Bojovali českoslovenští legionáři během první světové války s Hitlerem? Podle instagramového profilu ministryně obrany Karly Šlechtové (ANO) tomu tak na chvilku bylo. Přešlap v popisku fotografie z pietního aktu k výročí 100 let od bitvy u ukrajinského Bachmače zmátla, rozhořčila i pobavila řadu internetových uživatelů.
„Statečný boj legionářů u Bachmače na Ukrajině byl historicky prvním samostatným bojovým vystoupením československé jednotky ještě před vznikem samostatného státu v roce 1918. Ve Veliké Doči jsme na památku těchto vlastenců odhalili pomník, který byl hrazen Ministerstvem obrany ČR,“ říkal popisek fotografie, na které ministryně obrany pózuje s dalšími vojenskými představiteli.
Druhá část popisku byla ovšem anglicky. V ní se instagramový profil ministryně Šlechtové pochlubil, že navštívila Bachmač a zúčastnila se pietního aktu na vzpomínku československých legionářů, kteří před 100 lety bránili ukrajinskou vesnici před Adolfem Hitlerem. Ve skutečnosti ovšem šlo o německé císařské vojsko, nikoliv Hitlerovu armádu z druhé světové války.
Spojení dvou světových konfliktů do jednoho příspěvku neuniklo pozornosti internetových uživatelů, kteří na omyl reagovali rozhořčenými i humornými komentáři. Po nějaké chvíli zmizela na Instagramu zmínka o Hitlerovi, tou dobou už se ovšem kopie příspěvku začala šířit po sociálních sítích.
Na chybu pak později zareagovala Šlechtová na facebooku s tím, že došlo k záměně dvou fotografií z Bachmače a Sokolova. „Škoda, že se již neřeší správný text v češtině. Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde. Celá má delegace je svědkem mých projevů a vyjádření úcty k historii a padlým na obou místech,“ dodala ministryně obrany na svém profilu.
Městečko Bachmač leží 170 kilometrů severovýchodně od Kyjeva, během první světové války byla důležitou železniční křižovatkou. Právě 8. až 13. března 1918 zde došlo k významným bojům, kterých se poprvé zúčastnili i českoslovenští legionáři jako autonomní celek s vlastním velením. Tudy ustupovalo z Ukrajiny přes čtyřicet tisíc československých legionářů. Během této bitvy padlo v boji 48 Čechoslováků, dalších 22 jich zemřelo na následky zranění v boji, 210 jich bylo zraněno a několik desítek pohřešováno.
Česká delegace, která přijela na Ukrajinu, v rámci výročí 100 let od bitvy odhalila i pomník. „Tvoří ho třiapadesát kusů rezavých kolejí, které představují životy vojáků zde padlých. Výška těchto kolejnic pak znázorňuje délku jejich služby v legiích,“ upozornila ve svém projevu Šlechtová. Zároveň požádala místní ženy, se kterými se během této návštěvy seznámila, aby se o památník pořízený z prostředků českého a slovenského ministerstva obrany v následujících letech staraly.