Maďarsko zablokovalo miliardy pro Ukrajinu
VZTAHY MAĎARSKA S EU
Evropská komise ve středu navrhla balíček podpory ve výši 18 miliard eur, který má Ukrajině pomoci udržet její ekonomiku a veřejné služby nad vodou po celý příští rok a obnovit kritickou infrastrukturu zničenou ruskými raketami a údery bezpilotních letounů. Maďarsko však podle serveru Politico balíček odmítlo, přičemž je nutné mít souhlas všech 27 členských států. Představitelé EU obvinili Maďarsko z vydírání. Tato země totiž kvůli korupci a nedostatkům v práci justice či střetům zájmů pravděpodobně přijde o 7,5 miliardy eur z fondů pro méně rozvinuté regiony.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve čtvrtek tvrdě kritizovala Maďarsko za to, že zablokovalo finanční pomoc EU Ukrajině ve výši 18 miliard eur, a prohlásila, že Budapešť by neměla „hrát poker“ ve snaze vyvinout tlak na Brusel kvůli odlišnému sporu o vládě práva v Maďarsku.
Baerbocková svou kritikou zopakovala výzvy několika diplomatů EU, kteří obvinili vládu premiéra Viktora Orbána z vydírání. Podle nich chce Maďarsko EU přimět k tomu, aby peníze z fondů pro něj uvolnila.
„Jsme v situaci, kdy zachraňujeme životy právě díky finanční podpoře z Evropy,“ řekla Baerbocková, která vystoupila na tiskové konferenci se svým švédským protějškem Tobiasem Billströmem v Berlíně.
„Vidíme, že nejméně 30 procent, ne-li 40 procent civilní infrastruktury (na Ukrajině) bylo zničeno,“ dodala a tvrdila, že balíček pomoci EU musí být schválen rychle, protože „zima je za rohem“.
Maďarský ministr financí Mihály Varga se snažil zdůvodnit nesouhlas Maďarska s balíčkem pomoci EU: „Maďarsko je připraveno podpořit Ukrajinu, ale nechceme podporovat žádnou novou půjčku, kterou by si EU vzala.“
V usnesení přijatém v noci na pátek vyzval spolkový sněm německou vládu, aby v Evropské radě souhlasila s krácením finančních prostředků, pokud budou reformy slíbené Budapeští shledány za nedostatečné. Členské státy musí o návrhu Evropské komise rozhodnout do 19. prosince.
Komise v polovině září navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (182 miliard korun) z fondů pro méně rozvinuté regiony. Brusel k tomu vedly obavy z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů. Maďarsko se kvůli tomu může stát prvním členským státem EU, který přijde o peníze kvůli předloni schváleným pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu. Rozhodovat budou členské státy kvalifikovanou většinou.
Vláda premiéra Viktora Orbána ve snaze vyhnout se krácení plateb z unijních fondů navrhla 17 opatření, z nichž některá již schválil maďarský parlament. Komise má zhodnotit, zda byly úpravy účinné, a tím poskytnout členským zemím vodítko ke konečnému rozhodnutí. To by měli učinit ministři financí na prosincovém jednání, které bude posledním během půlročního českého předsednictví EU.