„Melou pomalu, ale melou“. Soud potvrdil důstojníkovi StB 5 a půl roku vězení. Byl nasazen i na Vondru
REKORDNÍ TREST
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi komunistické Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější pravomocný trest, který české soudy uložily bývalému příslušníkovi StB. Informoval o tom zpravodajský server iDNES.cz. Mareček se před 40 lety podílel na šikaně chartisty a vyštval ho i s rodinou z vlasti. Potvrzený trest zahrnuje také podvod, kterého se Mareček dopustil před několika lety. Mareček byl kdysi nasazen i na europoslance za ODS a někdejšího disidenta Alexandra Vondru.
Senát Městského soudu v Praze v čele s Liborem Vávrou zamítl odvolání Marečka i jeho tehdejšího nadřízeného Milana Douši. V případě Douši tak platí tříletá podmínka. Argumenty obhajoby, která upozorňovala na zpětnou účinnost právních předpisů či možné promlčení trestné činnosti, a navrhovala pro klienty zprošťující rozsudek, soudci neuznali.
Ředitelka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Eva Michálková uvedla, že v případě Marečka jde o nejvyšší trest, který v Česku dostal bývalý příslušník Státní bezpečnosti.
Rozsudek uznává Marečka vinným v 11 bodech, které popisují, jak v letech 1977 až 1981 dotlačil signatáře Charty 77 Václava Komedu k nedobrovolnému vystěhování z ČSSR. Více než poloviny skutků se dopustil s Doušou. Komedovi i jeho blízkým Státní bezpečnost komplikovala život. Nakonec se nátlaku podvolil a v prosinci 1981 se s manželkou a nezletilým synem z Československa vystěhoval.
Vávra za relativně nejsmutnější označil snahu obžalovaných hájit se tvrzením, že jen poslouchali rozkazy nadřízených. „To je právní otázka, která se řešila po roce 1945 v Norimberském procesu, kdy je – abych citoval z článku osm tehdejšího mezinárodního vojenského tribunálu – řečeno, že skutečnost, že obžalovaný jedná na rozkaz vlády nebo nadřízeného, jej nezbavuje osobní trestní odpovědnosti. Může to být bráno toliko jako polehčující okolnost,“ uvedl.
Obhajoba argumentovala i tím, že obžalovaní nemohli v pozici veřejných činitelů zneužít svou pravomoc, protože těmito činiteli nebyli. „Nerozhodovali jako státní orgán, byli pouze někomu k ruce. Tak jako písařka nebo sekretářka,“ prohlásil Doušův obhájce Čestmír Kubát. Stejný názor měl i Marečkův advokát Tomáš Mácha, uvádí web. Odvolací senát s tím ale nesouhlasil. Podle něj měla stanoviska Státní bezpečnosti vliv na celou řadu běžných občanských práv obyvatel Československa.
Vondra: Byl to „můj“ estébák
V době represí režimu proti chartistům dohlížel Mareček například také na europoslance Alexandra Vondru. „Melou pomalu, ale melou. Mareček alias kapitán Mareš byl v dobách CH 77 „můj“ estébák. Po revoluci několikrát soudně usvědčený podvodník,“ uvedl k tomu Vondra na Twitteru.
Melou pomalu, ale melou. Mareček alias kapitán Mareš byl v dobách CH 77 „můj“ estébák. Po revoluci několikrát soudně usvědčený podvodník. https://t.co/jX7CA2Rure
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) May 11, 2021
Před téměř dvanácti lety Vondra na Marečka vzpomínal jako na toho, kdo se v teroru vyžíval. „Mareček nebyl nějaký obyčejný pěšák. Z modelů výslechů známe hodného a zlého policajta, ale byl zde ještě někdo třetí – a to byl velitel, který celý ten výslech koučoval. Tento zmíněný a zde vystavený estébák patřil právě do té kategorie číslo tři. Takže nebyly to jen šedivé tváře, ale byly to tváře velmi konkrétní. Jednou z charakteristických vlastností těchto lidí bylo, že svého mocenského postavení velmi silně využívali a v psychickém teroru se přímo vyžívali,“ uvedl tehdy Vondra pro Slánské listy.
Podle soudce Vávry je evidentní, že StB aktivně vstupovala do života lidí. „Byla to ona, ostatně i tady to bylo prokázáno, kdo inicioval případné domovní prohlídky, a to bez ohledu na to, že formálně právně ten návrh pak podepsal konkrétní policejní vyšetřovatel, případně prokurátor. Pracovníci operativy byli v postavení veřejných činitelů,“ řekl webu Vávra.
Mareček podle webu páchal trestnou činnost i po roce 1989, v rejstříku má pět záznamů převážně kvůli majetkové trestné činnosti. V nynějším rozsudku je trest ukládán jak za zneužití pravomoci úřední osoby, tak za podvod, kvůli kterému byl Mareček souzen už kolem roku 2013.