Fajta odvolali kvůli pochybením. I tak mu museli nabídnout nové místo v galerii

Fajt a Národní galerie

Fajta odvolali kvůli pochybením. I tak mu museli nabídnout nové místo v galeriiNOVÉ
Jiří Fajt Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Uběhlo již několik týdnů od odvolání ředitele Národní galerie, přesto Jiří Fajt nadále víří vody české politické scény. Poté, co byl ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) odvolán kvůli údajným závažným pochybením v hospodaření instituce, mu nabídli funkci finančního ředitele galerie. Podle Fajta jde o absurdní divadlo, nad nabídkou se podivil i předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle dočasného ředitele Ivana Morávka šlo pouze o formalitu. Redakce Echo24 má rovněž k dispozici kontroverzní smlouvu, kterou Fajt s galerií uzavřel.  

Fajt dostal od vedení galerie nabídku zastávat místo finančního ředitele této instituce nebo kurátora sbírky moderního a současného umění. Hamáček po vysvětlení od Staňka novinářům řekl, že prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek postupoval podle zákoníku práce. Stejně se vyjádřil i Morávek. V reakci sdělil, že nemohl učinit jinak. Fajt napsal, že nabídku nemůže přijmout a označil ji za absurdní divadlo.

Podle Morávka to byl formální zákonný postup. Odvolává se přitom na zákoník práce, který uvádí, že odvoláním vedoucího zaměstnance nekončí zaměstnanecký poměr a zaměstnavatel je povinen mu nabídnout „jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci“. „Může to vypadat na první pohled paradoxně, ale takové jsou české zákony, a já je musím respektovat. Pan Fajt ostatně nabídku nepřijal, a v tomto okamžiku je toto téma již zcela bezpředmětné,“ napsal Morávek.

Fajt sdělil, že nabídku finančního ředitele považuje „za další dějství absurdního divadla“, které kolem něj „rozehrála sociálnědemokratická a hradní politika“. „S plnou odpovědností řádného hospodáře a vědomím vnitřních potřeb Národní galerie tuto nabídku samozřejmě nemohu přijmout, neboť pro tuto pozici nemám ani odpovídající kvalifikaci, ani požadované zkušenosti,“ poznamenal. Vedení mu proto podle něj ze zákona toto místo nabízet nemuselo. Dodal, že na nabídku dosud formálně nijak nereagoval. „Je to pouze další z mnoha důkazů o naprosté nekompetentnosti ministra kultury a jeho lidí,“ poznamenal.

Fajtova smlouva s galerií

Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP, odvolání zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Na Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP.

Smlouva Fajta s jím řízenou galerií byla zveřejněna na portálu Národního elektronického nástroje (NEN). S Fajtem smlouvu za galerii uzavřela jeho kancléřka Eva Giese. Fajtova práce podle smlouvy spočívala mimo jiné ve „vytvoření dramaturgické koncepce Národní galerie v Praze a výkon odborného autorského dohledu nad jejím uskutečněním, a to zejména pro jednotlivé výstavní projekty konané jako součást oslav připomínajících významná výročí roku 2018 spojená s českou státností.“

„Autorské dílo autor vytvořil na základě usnesení vlády České republiky ze dne 10. 05. 2017 o Konceptu a finančním zabezpečení připomínky oslavy významných výročí roku 2018 spojených s naší státností (1918, 1968, 1993),“ píše se dál ve smlouvě.

Podobným způsobem o smlouvě mluvil i sám Fajt „Za koncepci a realizaci osmičkových výročí a to formou autorské smlouvy, kterou se mnou uzavřela NGP za činnosti probíhající 16 měsíců a jejíž parametry se opíraly o vládní usnesení. Tato forma byla navíc NGP doporučena ministerskými úředníky,“ uvedl před časem Fajt pro Echo24.

Ministerstvo kultury však tvrdí, že za odvoláním Fajta stojí vícero pochybení – například jeho zahraniční služební cesty. „V roce 2019 je v účetní evidenci NGP vedeno celkem 9 zahraničních služebních cest za celkové náklady 367 754 Kč. Celkem strávil pan Fajt na služebních cestách 31 dnů (leden 13, únor 17, březen 1), což je 35 % pracovního času. V některých případech se služební cesty překrývaly – např. 18.2. – 23.2. Německo a 20.2. – 22.2. Finsko, některé na sebe přímo navazovaly – 9.2. – 18.2. USA, 18.2. – 23.2. Německo (plus překryv s Finskem), 24.2. – 25.2. Francie; v únoru tak pan Fajt strávil na služebních cestách 60 % pracovního času,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Proti Fajtovu odvolání se postavili nejen představitelé kulturní obce, požadují kvůli němu konec Staňka ve funkci. Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře.

Čtěte také: Fajt svými výdělky značně převyšoval ředitele jiných kulturních institucí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články