ČVUT se bude podílet na bojových vozidlech pěchoty od firmy BAE
Memorandum ČVUT
Představitelé Českého vysoké učení technického (ČVUT) a české pobočky švédské zbrojařské firmy BAE Systems uzavřeli memorandum o spolupráci, která se bude týkat kybernetické ochrany bojových vozidel pěchoty. Spolupráce má přispět k rozvoji technologií vozidla. BAE Systems je jednou ze čtyř firem, které osloví ministerstvo obrany kvůli zakázce na 210 pásových bojových vozidel pěchoty za zhruba 53 miliard korun.
„Nejnovější vozidlo, které máme, bude skoro jako vyspělý iPhone,“ řekl v pátek novinářům po podpisu memoranda regionální ředitel BAE Systems Mikael Segerman. Spolupráce se podle něj bude týkat umělé inteligence a autonomních systémů.
Prvním krokem spolupráce bude podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka vypracování studie zranitelnosti elektronických systémů existujících vozidel. „Postupně budeme rozvíjet technologie, aby vozidla fungovala lépe, byla bezpečnější a dávala lepší přehled těm, kdo je používají, aby vytvářela silnější systém pro uplatnění obrany a bezpečnosti,“ dodal.
BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, které má ve výzbroji sedm evropských zemí – kromě skandinávských zemí Finsko, Švýcarsko, Nizozemsko a Estonsko. Španělský General Dynamics European Land Systems, který už české armádě dodal kolové pandury, nabízí stroj Ascod a německé Rheinmetall Landsysteme vozidlo Lynx KF31. Německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, pak bojové vozidlo Puma.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) chce s podrobnosti zakázky, která má být největší v historii české armády, nejprve do konce roku informovat vládu. Nejvhodnějšího dodavatele by mohlo ministerstvo vybrat v prvním čtvrtletí příštího roku, smlouva by pak byla podepsána v létě 2019. První stroje by mohli vojáci dostat v roce 2020.