Zakladatelé Občanského fóra chtějí na 17. listopad zrušit hradní kontroly. Mají však smůlu
Kontroly na Pražském hradě
Patnáct zakládajících členů někdejšího Občanského fóra a hnutí Verejnosti proti násiliu vyzvalo Správu Pražského hradu, aby 17. listopadu zrušila kontroly u vstupu do hradního areálu. Odstranění překážek by lidem umožnilo, aby si svobodně připomněli poselství 30 let starých událostí, uvádí zakladatelé ve výzvě. Pro Echo24 však mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že není žádný důvod kontroly rušit. A to ani 17. listopadu.
Pražský hrad se tak ani přes výzvu nedočká odstranění kontrol. „Autoři výzvy, bohužel, neznají problematiku turistického provozu a prostředí Hradu. Každý občan je na Pražském hradě vítán, nejen 17. listopadu. Srdečně zveme k návštěvě mimořádné výstavy k roku 1989. Ke změně bezpečnostních opatření není důvod. Opatření plynule přizpůsobujeme aktuální bezpečnostní situaci. Nikoliv zjevně politickým a neupřímným výzvám, které mají jen vyvolat negativní emoce,“ řekl pro Echo24 Jiří Ovčáček.
Autoři výzvy navrhují umožnit volný vstup do Pražského hradu a přilehlého Jeleního příkopu. „Žádáme Vás, aby v tento slavnostní den byly odstraněny všechny vstupní kontroly a fyzické překážky volného vstupu tak, aby si občané ze všech koutů republiky i Slovenska mohli na tomto symbolickém místě svobodně připomenout velké okamžiky a poselství listopadu 1989,“ uvádí se v dopise.
Pod výzvu se podepsalo 15 osobností někdejšího Občanského fóra a jeho slovenské obdoby, hnutí Verejnosť proti násiliu. Mezi signatáři je mimo jiné diplomat Michael Žantovský, europoslanec Alexandr Vondra, hudebník Michael Kocáb či sociolog Fedor Gál.
Bezpečnostní kontroly u vstupu do areálu Pražského hradu fungují od roku 2016. Prohlídku návštěvníků provádějí policisté, kteří zajišťují ochranu prezidenta republiky a jeho sídla. Kontroly se zaměřují zejména na střelné zbraně, výbušniny, nože a jiné nebezpečné předměty.
V některých exponovaných časech se kvůli kontrolám tvoří před vstupem do areálu fronty. Podle některých bezpečnostních expertů proto mohou být kontroly i kontraproduktivní – případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.
Jelení příkop, jehož otevření signatáři dopisu rovněž navrhují, je rokle pod Pražským hradem. Má rozlohu přes osm hektarů a jméno má podle toho, že v dobách Rudolfa II. se v něm chovala lovná zvěř. Rozkládá se podél potoka Brusnice od ulice U Brusnice k velké zatáčce Chotkovy estakády. Letos v létě se podle informací médií na plotu u vstupu do příkopu krátce objevil žiletkový drát, který na místo instalovala Hradní stráž.