JAR se loučí s Winnie Mandelovou. Na pohřeb přijeli prezident i Campbellová

rozloučení s Mandelovou

JAR se loučí s Winnie Mandelovou. Na pohřeb přijeli prezident i CampbellováNOVÉ
Pohřeb Winnie Mandelové Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Sdílet:

Při státním pohřbu v Sowetu, předměstí Johannesburgu, se dnes Jihoafrická republika rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Druhá manželka bývalého prezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let.

Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvil při ní prezident Cyril Ramaphosa i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí. Ramaphosa nazval zesnulou „matkou našeho národa“ a „velkou africkou ženou“. Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy, řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

„Jsme plni zármutku nad její smrtí, útěchou je nám ale bohatství a hluboký význam jejího života,“ prohlásil.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema, obdivovatel Winnie Mandelové, který převzal její ohnivou rétoriku, uvedl, že v boji proti apartheidu vždy stavěla zemi nad vlastní bezpečí. „Byla neustále vystavena nebezpečí, připravená přijít o život svůj a dokonce i životy svých dětí, které byly jejími politickými aktivitami ohroženy,“ řekl Malema na stadionu.

Na pohřbu byli přítomni také bývalí prezidenti Thabo Mbeki, Kgalema Motlanthe a Jacob Zuma, vedoucí činitelé afrických zemí a celebrity, jako je britská supermodelka Naomi Campbellová a americký aktivista Jesse Jackson.

Zenani Mandelová-Dlaminiová, starší dcera zesnulé, obvinila média ze spoluviny na dlouhé pomlouvačné kampani vedené proti její matce. „Tím, že ji vychvalujete teď, když odešla, jen ukazujete své pokrytectví. Je zřejmé, že Jihoafrická republika, a ve skutečnosti celý svět, má pro muže a ženy rozdílné morální normy,“ řekla.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřela Winnie Mandelová, bojovnice proti apartheidu i kontroverzní postava

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články