„Brusel nás napadl. Nesmíme ustoupit,“ burcuje Orbán
SPOR O PROBLEMATICKÝ ZÁKON
Další pokračování konfliktu mezi konzervativním maďarským premiérem Viktorem Orbánem a Evropskou komisí. Orbán dnes znovu vystoupil proti Bruselu, který soustavně kritizuje Maďarsko, v poslední době zvlášť kvůli kontroverznímu zákonu o ochraně dětí, který začal v zemi platit v červnu. Orbán zdůraznil potřebu uspořádání referenda, kterým chce čelit tlakům ze strany Evropské unie. „Pokud bude mít lidovou podporu, pak můžeme Brusel zastavit, stejně jako Maďarsko zastavilo Brusel referendem o migračních kvótách,“ říká.
Podle Viktora Orbána patří otázky týkající se práv dětí do národní kompetence, nelíbí se mu proto, že EU kritizuje Maďarsko a vyvíjí na něj tlak kvůli nedávno schválenému zákonu o ochraně dětí. Terčem kritiky ze strany Bruselu a také většiny západní části EU se stala ta část zákona, která zakazuje propagaci homosexuality a změny pohlaví mezi dětmi ve školách, školkách, ale i třeba v televizi.
„Podle charty EU, stejně jako v případě rodinného práva, patří otázky týkající se práv dětí do národní kompetence,“ vzkázal premiér Orbán během pravidelného pátečního rozhovoru pro veřejnoprávní stanici Kossuth Rádió. Brusel podle něj Maďarsko „napadl“, a proto nyní potřebuje referendum. „Vydírají nás a vyhrožují nám. Zahajují řízení pro porušení práva, zdržují vyplácení prostředků, které nám náleží,“ dodal.
„Máme jen dvě možnosti. Nesmíme ustoupit,“ prohlásil Orbán
„Máme jen dvě možnosti: ustoupit, nebo neustoupit. Protože jde o naše děti a jejich budoucnost, nesmíme ustoupit,“ prohlásil. Sama vláda ale podle něj „tento boj“ nedokáže vyhrát, proto potřebuje referendum, kterého se zúčastní každý Maďar. Pokud bude mít podle Orbána podporu celého národa, mohlo by samo o sobě stačit jako obrana před tlakem Bruselu. Mohlo by podle něj být stejně účinné, jako bylo již dříve referendum o migračních kvótách. Brusel chce podle Orbána pustit do škol lesbické a gay aktivisty, čemuž chce čelit.
Evropská komise má ale vůči Budapešti více výhrad. Tento týden negativně hodnotila vývoj stavu právního státu v zemi, a to v rámci hodnocení ve všech 27 členských státech. V maďarském případě má komise obavy zejména z vývoje v oblasti médií a v boji s korupcí.
Podle maďarské ministryně spravedlnosti Judit Vargové je však takové negativní hodnocení odvetným krokem právě za zmiňovaný zákon. Považuje to za vydírání a nepochybuje o tom, že souvisí s maďarským odmítavým postojem směrem k současné všeobecné propagaci LGBT životního stylu.
Maďarsko tento týden také formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli údajně rostoucím obavám dárců právě o kvalitu právního státu v zemi, což souvisí s nedávným stanoviskem Evropské komise. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti.
Orbán zatím neupřesnil, kdy by se referendum mohlo konat. Ale vyzval Maďary, aby odpověděli záporně na všechny položené otázky, předkládané jako požadavky Bruselu. Dotázáni prý budou, zda podporují, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učilo o sexuální orientaci, zda by měly být u dětí propagovány postupy při změně pohlaví, zda by mohl bez jakéhokoliv omezení být dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci a jestli by dětem měla být dostupná změna pohlaví.