Přes 100 lidí bylo zdrženo kvůli demonstracím. USA i EU žádá jejich propuštění
DEMONSTRACE NA KUBĚ
Kubánské úřady v souvislosti s nedělními protesty zadržely nejméně 100 lidí. Informovala o tom agentura AFP. Seznam přes 100 zadržených zveřejnilo havanské disidentské hnutí San Isidro. K propuštění všech zatčených vyzvaly Havanu Spojené státy a Evropská unie.
Mezi zadrženými je zřejmě i kubánská dopisovatelka španělského deníku ABC. K okamžitému propuštění osmadvacetileté ženy a dalších novinářů dnes vyzval španělský ministr zahraničí José Manuel Albares.
"Žádáme kubánské úřady, aby okamžitě propustily osoby, které byly zadržené kvůli svému politickému přesvědčení nebo novinářskému povolání," uvedl dnes mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.
Podle představitelky amerického ministerstva zahraničí Julie Chungové nejsou zprávy o některých předních kubánských disidentech. Podle ní jsou zřejmě v rukách policie.
Po nedělních protestech, které patřily k největším za posledních 30 let, na ostrově zřejmě panuje klid. "V ulicích jsou vidět jen policejní hlídky," uvedl severu BBC Mundo jeden obyvatel Havany. Kubánci mají také obtíže získat informace z jiných než oficiálních zdrojů, předávat si zprávy mezi sebou a eventuálně se koordinovat k protestům. Podle londýnského sdružení Netbloks Kuba omezila přístup k internetu, hlavně k sociálním sítím a mobilním aplikacím.
Nevládní organizace na Kubě a místní opoziční hnutí sledují jen s velkými obtížemi počet zadržených. Úřady průběžné některé lidi propouští a další zatýkají. Někteří účastníci nedělních protestů se také schovávají kvůli obavám z postihu, a nemusí být tak k zastižení.
Kubánci vyšli v neděli do ulic hlavně kvůli špatné hospodářské situaci, jež panuje na ostrově. Psali jsme o tom více zde. Kuba navíc v posledních týdnech zaznamenává silný růst nových případů koronaviru. Havana přisuzuje obtíže americkým sankcím. Americký prezident Joe Biden v pondělí vyzval kubánský režim, aby vyslyšel volání kubánského lidu po svobodě a nemyslel jen na své zájmy.