Brusel chce kontrolovat vývoz vakcín. Podle WHO by to ale mohlo prodloužit pandemii
KRITIKA BRUSELU
Světová zdravotnická organizace (WHO) kritizuje oznámení Bruselu, že bude kontrolovat vývoz vakcín vyráběných v EU. Podle WHO takové opatření může vést k prodloužení pandemie. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Světová banka vyčlenila 12 miliard dolarů (257,5 miliardy Kč) na očkování proti covidu-19 v Africe, napsala agentura Bloomberg.
Pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku. Počítají s tím v pátek zavedená pravidla, jimiž dala Evropská komise zemím možnost dočasně monitorovat a schvalovat export vakcín od společností, které mají s unií uzavřenou smlouvu.
Mechanismus přijatý ve zrychleném řízení je reakcí na aktuální spor EU s firmou AstraZeneca. Společnost, jejíž preparát v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila k používání v zemích bloku, chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března.
Případná omezení by ale měla podle unijních činitelů být až krajním řešením a týkat se nebudou dodávek do chudých zemí.
Jedná se o „velmi znepokojující trend“, konstatovala za WHO Mariangela Simaová. Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus během virtuálního davoského ekonomického fóra uvedl, že schraňování vakcín „povede k dalšímu šíření pandemie a zabrání ekonomického oživení“.
O financích vyčleněních Světovou bankou na vakcinaci v Africe informoval jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) vyjde očkování 1,3 miliardy obyvatel černého kontinentu na deset až patnáct miliard dolarů.