Češi přestávají krást programy. Užívání nelegálního softwaru kleslo na historické minimum

Pirátský software

Češi přestávají krást programy. Užívání nelegálního softwaru kleslo na historické minimumNové
Domov

Podíl pirátského softwaru u českých uživatelů letos klesl proti roku 2016 o jeden procentní bod na 32 procent, což je nejméně v historii. Užívání nelegálních programů klesá hlavně ve firmách, v domácnostech mírně roste. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje průměru EU, který je 28 procent. Oznámila to dnes protipirátská aliance BSA, která sdružuje přední výrobce softwaru.

Komerční hodnota nelicencovaného softwaru se pohybuje kolem 3,2 miliardy korun. Nejčastěji se pirátsky využívají kancelářské programy, operační systémy, grafický nebo antivirový software.

„Míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru,“ uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Sousední Slovensko má v současnosti míru pirátství 35 procent a Polsko 46 procent. „Máme dokonce nižší míru pirátství než Itálie (43 procent), Španělsko (42 procent) a Portugalsko (38 procent). Je ale stále co dohánět. Sousední Německo má 20 procent, a Rakousko dokonce 19procentní míru nelegálního softwaru,“ dodal Hlaváč.

Celosvětově užívání nelegálního softwaru v osobních počítačích za poslední dva roky kleslo o dva procentní body na 37 procent.

Čtěte více: Facebook má nový skandál. Sdílel data s Apple, Samsungem i Microsoftem

Ministerstvo používalo software bez licence. Firma požaduje 400 miliónů