„Nepřehánějte to s čínskou hrozbou.“ Peking krotí kandidáty na britského premiéra
BRITSKÝ PREMIÉR
Velká Británie hledá nového premiéra a do ostrého souboje se vložil dokonce i Peking, kterému se nelíbí výroky konzervativních kandidátů na jeho účet. Čínský mluvčí ministerstva zahraničí Zhao Lijian kandidáty vyzval, aby se vyvarovali „propagace takzvané čínský hrozby“, a tvrdou rétoriku v debatách vůči asijskému gigantovi označil za „nezodpovědnou“ a zároveň tím „ani nevyřeší jejich vlastní problémy“. Peking tak reagoval na bývalého britského ministra financí Rishi Sunaka a jeho rivalku, ministryni zahraničí Liz Trussovou, kteří prohlásili, že Spojené království potřebuje bránit své hodnoty před vlivem Číny, uvedl server CNN.
„Chci dát jasně najevo některým britským politikům, že nezodpovědnými poznámkami o Číně, včetně přehánění s takzvanou ‚čínskou hrozbou‘, nevyřeší vlastní problémy,“ reagoval v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Lijian. Sunak totiž prohlásil, že Čína a její vládnoucí komunistická strana představují „největší hrozbu pro Británii i světovou bezpečnost a prosperitu v tomto století“ a slíbil, že bude Číně čelit.
Sunak také prohlásil, že vybuduje alianci „svobodných národů“ ve stylu NATO, aby se vypořádala s čínskými kybernetickými hrozbami. Trussová se svého protivníka snažila shodit tím, když připomněla, že ministerstvo financí pod jeho dohledem toužilo po užších ekonomických vztazích s Čínou.
Podle Trussové by měla Británie omezit vývoz technologií do autoritářských režimů. Řekla také, že by země měla zakročit proti společnostem, jako je platforma sociálních médií TikTok, vlastněná čínským mediálním gigantem Bytedance.
Sunak a Trussová jsou poslední dva kandidáti na křeslo britského premiéra a na lídra Konzervativní strany. V televizní debatě se střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům. Současná ministryně zahraničí Trussová bývalému ministrovi financi Sunakovi například řekla, že jeho důraz na vyrovnání dluhu přivede britskou ekonomiku k recesi. „Zničit ekonomiku jen proto, aby se rychleji splatil dluh, by byla obrovská chyba,“ prohlásila Trussová, kterou citovala agentura Reuters.
Sunak, který tento měsíc rezignoval s vysvětlením, že nechce pokračovat ve skandály zmítané vládě premiéra Borise Johnsona, kritizoval naopak plány Trussové na snížení daní. Označil je za pouhý příval „cukru“ do ekonomiky, které ale pak zase rychle vyhládne.
Souboj o premiérský post proti sobě postavil Sunaka, který zvýšil daňové zatížení nejvíce od 50. let minulého století, a zastánkyni brexitu Trussovou, která naopak slíbila, že daně sníží. Ať už v sídle britských premiérů v Downing Street zasedne jeden, nebo druhý, ocitne se ve velmi těžkém postavení. Inflace v Británii spěje k 11 procentům, růst stagnuje, přibývá stávek a libra je vůči dolaru blízko historického minima.
Pondělní slovní přestřelka mezi Trussovou a Sunakem podtrhuje rozdělení v britské vládní Konzervativní straně ohledně toho, jakým způsobem řídit ekonomiku. Zatímco Trussová navazuje na Johnsonův přístup, že stát má hodně utrácet, Sunak tento přístup kritizuje. „Někdo si opravdu myslí, že je rozumné půjčovat si ve velkém desítky miliard liber a dál přiživovat inflaci?“ tázal se Sunak, který Trussovou často přerušoval. Ministryně zahraničí ale odmítla varování svého rivala jako šíření strachu.
Jméno nového britského premiéra se veřejnost dozví 5. září, do té doby zůstane ve funkci Johnson. Ten začátkem tohoto měsíce oznámil rezignaci po tlaku svých kolegů, kteří kvůli nespokojenosti začali Johnsonovu vládu opouštět.
Dva zbylí kandidáti se teď budou ucházet o přízeň členské základny Konzervativní strany napříč celou Británií. Asi 200.000 konzervativců rozhodne, koho z dvojice by raději viděli v čele vlády. Sunak v posledním hlasování obdržel 137 hlasů, Trussovou podpořilo 113 konzervativců.