Čínská ambasáda se ohradila proti návštěvě tchajwanské exprezidentky v Praze
NÁVŠTĚVA Z TCHAJ-WANU
Čínské velvyslanectví v Praze se ohradilo proti návštěvě bývalé tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v Praze, kde se v pondělí zúčastnila konference Forum 2000 a setkala se i s předsedy obou komor českého Parlamentu. Ambasáda v prohlášení vyzvala české úřady, aby dodržovaly zásadu jedné Číny a respektovaly svrchovanost a územní celistvost Číny.
Peking považuje ostrovní zemi za svou odštěpeneckou provincii a politické síly blízké exprezidentce označuje za separatisty. Tchaj-wan i přes čínské výhrůžky funguje od roku 1949 de facto nezávisle. Čínský režim nelibě nese, když zahraniční politici včetně českých jednají s tchajwanskými představiteli, protože podle něj tak budí zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Opakovaně je kvůli tomu kritizuje.
"Postoj Číny k otázce Tchaj-wanu je konzistentní a jasný a jerozhodně proti tomu, aby jacíkoliv separatisté za 'nezávislost Tchaj-wanu' pod jakýmkoli názvem cestovali do zemí, které navázaly s Čínou diplomatické vztahy," uvedlo čínské velvyslanectví v Praze.
Cchaj Jing-wen na konferenci Forum 2000 v pondělí prohlásila, že Tchaj-wan čelí víc než půl století čínskému zastrašování. Hrozby se zesílily poté, co začal být součástí mezinárodní komunity a co demokratičtí lídři vyjádřili svoji podporu a ochotu spolupracovat a navštívit Tchaj-wan, uvedla. V Praze se setkala mimo jiné se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Oba politici v minulosti asijskou zemi navštívili.
Pro Cchaj Jing-wen, která opustila úřad v květnu, šlo o první cestu do Evropy po konci jejího mandátu. Kromě Prahy měla v plánu návštěvu Evropského parlamentu v Bruselu.