Selfie se vymkla kontrole. Nepózujte v Osvětimi na kolejích, prosí muzeum turisty

Fotky u Osvětimi

Selfie se vymkla kontrole. Nepózujte v Osvětimi na kolejích, prosí muzeum turistyNOVÉ
Muzeum zveřejnilo několik fotografií, které si turisté pořídili u Osvětimi Foto:

FOTO: Auschwitz Memorial

4
Svět
Echo24
Sdílet:

Muzeum v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi požádalo návštěvníky, aby přestali pózovat na kolejích vedoucích do někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Výzvy si povšimla mimo jiné britská stanice BBC, která připomněla, že nacisté v Osvětimi zavraždili skoro milion Židů a desítky tisíc dalších lidí, hlavně Poláků.

„Pamatujte, že jste na místě, kde zabili více než milion lidí. Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině, než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení,“ uvedlo muzeum na twitteru. Zde také zveřejnilo snímky pózujících turistů, pokoušejících se udržet rovnováhu na kolejích před objektivy fotoaparátů a mobilů.

„Je to velice důležité upozornění, naše fotografické návyky se vymkly kontrole,“ odvětila v reakci na výzvu muzea Francesca, která se do Osvětimi možná v létě podívá – a, jak ujistila, pravidla pro fotografování bude respektovat, vždyť „bez historické paměti nejsme nic“.

„Nechápu, proč lidé používají Osvětim jako pozadí a pořizují si záběry, jak se smějí na místě, kde – jak vědí – zavraždili tisíce nevinných lidí,“ shodla se Moran Blytheová.

Stanice BBC na svém webu připomněla, že to není poprvé, kdy snímky z Osvětimi vyvolaly rozruch. Breanna Mitchellová z Alabamy si v roce 2014 pořídila v Osvětimi „selfíčka“ s širokým úsměvem, která na internetu vyvolala poprask a dospívající dívce začaly na mobil přicházet výhrůžky smrtí.

Celosvětové „selfie-šílenství“ opakovaně vyvolává diskuse o tom, kde je vhodné podobné snímky pořizovat a kde nikoli. Kritice se nevyhnuli ani nejvyšší světoví představitelé – například americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, kteří si pořizovali selfie v prosinci 2013 na pohřbu Nelsona Mandely.

Osvětim se stala symbolem vyvraždění šesti milionů Židů během druhé světové války. Jen v Osvětimi bylo zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských. K vězňům osvětimských táborů patřilo také na 50 000 československých občanů – Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6000.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel válečný veterán Milan Píka, syn popraveného Heliodora Píky

Za státní pohřeb McCaina mi nikdo nepoděkoval, stěžuje si Trump

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články